تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
درمان نوین آرتروز گردن و کمرجراحی بسته دیسک کمردکتر علی نقره کار
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مربوط به کمر درد / پوکی استخوان اصلی ترین عامل شکستگی های ستون فقرات

پوکی استخوان اصلی ترین عامل شکستگی های ستون فقرات

هنگامی که فشاری بیش از حد تحمل، بر استخوان‌های ستون فقرات وارد می‌شود، امکان شکستگی در این استخوان ها وجود دارد. متداول ترین انواع شکستگی ستون فقرات، شکستگی فشاری بدنه مهره است. نیروی ناگهانی رو به پایین باعث تخریب و درهم شکستن بدنه مهره ها می‌شود. در صورتی ‌که نیرو خیلی زیاد باشد ممکن است قطعات استخوان مهره را به کانال نخاعی براند که به آن شکستگی انفجاری گفته می‌شود.

تاثیر پوکی استخوان بر شکستگی ستون فقرات

شکستگی ستون فقرات در هر جایی از آن ممکن است اتفاق بیفتد. 5 تا 10% شکستگی‌های ستون فقرات در ناحیه گردن ( سرویکال) اتفاق می‌افتند. 60 تا 70% شکستگی‌ها در ناحیه توراکولومبار یعنی محل اتصال قفسه سینه و کمر بطور مثال( T10, T11, T12) و 20 تا 30% از آن در بالای ستون فقرات (upper back spine) ایجاد می‌شود.

اگر دچار عارضه یا بیماری هستید که در پی آن مجبور به تحمل درد می‌باشید؛ با مراجعه به کلینیک های درد می‌توانید ناراحتی خود را رفع یا بهبود نموده، شرایط بهتری را در زندگی تجربه نمایید. کلینیک درمان درد دکتر علی نقره کار در تهران، از مراکزی است که با استفاده از انواع روشهای تسکین درد می‌تواند نقش موثری در راحتی هر چه بیشتر شما داشته باشد. لطفا جهت هماهنگی با شماره تلفن 88670088 - 021 تماس حاصل فرمایید.

پوکی استخوان و شکستگی ستون فقرات

شکستگی ستون فقرات در اثر پوکی استخوان ممکن است اتفاق بیفتد که معمولاً به آن شکستگی فشاری گفته می‌شود اما ممکن است عناوینی مانند شکستگی پوکی استخوان، شکستگی مهره ای یا شکستگی گوه ای نیز گفته شود. افرادی که تحت تأثیر پوکی استخوان و برخی انواع سرطان ، دچار ضعف استخوان هستند مستعد شکستگی فشاری مهره ها هستند. این شکستگی‌ها به صورت فروریزش گوه ای مهره دیده می‌شوند. جلوی استخوان مهره دچار فروریزش شده و پشت آن بدون آن آسیب دیدگی می ماند.

شکستگی‌های متعدد ممکن است باعث خم شدن ستون فقرات به سمت جلو شود که به آن کیفوز (قوز) گفته می‌شود. تا زمانی که پشت استخوان‌ مهره های شکسته سالم باشد، ستون فقرات پایدار می‌ماند اما برای ثبات آن در آینده و جلوگیری از در هم ریختن ستوان فقرات نیاز به مداخله درمانی فوری وجود دارد. پوکی استخوان باعث می‌شود استخوان‌ها نازک و کم تراکم شده و شکننده ‌تر شوند. استخوان‌های شکننده و کم تراکم در حین فعالیت‌های معمولی ممکن است فرو بریزند که این امر منجر به شکستگی ستون فقرات می‌شود. شکستگی‌های ستون فقرات که در اثر پوکی استخوان اتفاق می‌افتد اغلب در حین انجام کارهایی رخ می‌دهد که باعث آسیب نسبتاً جزیی ستون فقرات می‌شوند.

علائم شکستگی ستون فقرات چیست

علائم شکستگی ستون فقرات بسته به شدت و محل آسیب بسیار متفاوت است. به طور کلی علایم و نشانه‌ های شکستگی ستون فقرات به صورت زیر است:

همه انواع شکستگی‌های ستون فقرات باعث آسیب دیدن طناب نخاعی نمی‌شوند و به ندرت طناب نخاعی کاملاً قطع می‌شود. از آنجایی ‌که پوکی استخوان یک بیماری خاموش محسوب می‌شود، حتی در صورتی که هیچ نوع کمردردی ندارید در میان‌سالی یا سالمندی (به خصوص در زنان) باید مراقب شکستگی‌های احتمالی ، کوتاه شدن قد، محدودیت حرکتی کمر و خم شدن و یا تغییر شکل ستون فقرات باشید. مشکل این است که شکستگی همیشه ممکن است شناسایی نشود و یا تشخیص درست داده نشود بلکه درد بیمار اغلب به عنوان کمردرد معمولی مانند کمردرد ناشی از کشیدگی عضله یا آسیب‌های دیگر و یا لغزش دیسک یا فرآیند پیری در نظر گرفته می‌شود.

اینستاگرام دکتر علی نقره کار

در نتیجه هر ساله تقریباً دو سوم شکستگی‌های مهره‌ های ستون فقرات بدون تشخیص مانده و به موقع درمان نمی‌شوند. درمان به موقع شکستگی ستون فقرات اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که تأثیر زیادی بر جلوگیری از درد و ناتوانی‌های جدی دارد. درمان شکستگی ستون فقرات که در اثر پوکی استخوان اتفاق‌ افتاده است معمولاً شامل دو رویکرد درمان شکستگی و درمان پوکی استخوان می‌باشد.

بیرون زدگی دیسک کمر یا هر آسیب دیگری به دیسک، با پیشرفته های پزشکی قابل درمان گردیده است. عمل دیسک کمر با لیزر یکی از روشهای کم عارضه است که با حداقل تهاجم، بهترین نتایج را در بردارد. دکتر علی نقره کار فوق تخصص درد، با سالها تجربه در زمینه جراحی لیزری دیسک کمر می‌توانند شما را از دردها و محدودیت های حرکتی این بیماری برهانند.


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دلیل گزگز و بی حسی دست و پا چیست؟دلیل گزگز و بی حسی دست و پا چیست؟

گزگز و بی حسی دست و پا که عارضه بسیار شایع و آزاردهنده ای است؛ گاهی خوش خیم و موقت بوده و بدون نیاز به اقدامات درمانی رفع می گردد. در این مطلب به بررسی دلایل گزگز و بی حسی دست و پا پرداخته ایم. ... ادامه مطلب

عصب کشی با امواج رادیوفرکوئنسی روشی برای درمان دردعصب کشی با امواج رادیوفرکوئنسی روشی برای درمان درد

تخریب با فرکانس رادیویی از مزیت‌هایی از جمله دقت بالا، قابل تکرار و نرخ موفقیت بالا برخوردار است. همچنین این روش قابلیت ارزیابی عصب مبتلا پیش از سوزاندن کامل آن عصب را دارد تا از تخریب عصب های اشتباه جلوگیری شود. به همین علت از ایمنی بالایی برخوردار است ... ادامه مطلب

تزریقات استروئیدی اپیدورال برای درمان کمر دردتزریقات استروئیدی اپیدورال برای درمان کمر درد

تزریق استروئید اپیدورال نوعی تزریق است که در آن کورتیزون به بیرونی ترین بخش ستون فقرات که فضای اپیدورال نامیده می شود، وارد می شود. این روش برای درمان درد عصبی ناحیه کمر و گردن استفاده می شود ... ادامه مطلب

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465