تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
جراحی بسته دیسک کمرجراحی بسته دیسک کمردرمان نوین آرتروز زانو
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سیاتیک / سیاتیک چه علائمی دارد

سیاتیک چه علائمی دارد

رادیکولوپاتی به عنوان تحریک عصبی حاصل از صدمه دیدن دیسک بین مهره ها شناخته می‌شود. این اتفاق به واسطه تخریب یا پارگی حلقه بیرونی دیسک و یا در اثر جراحت و ضربه و یا هر دو عامل رخ می‌دهد. ضعف در ساختار حلقه بیرونی دیسک باعث می‌شود بیرون ‌زدگی دیسک اتفاق بیفتد. در نتیجه این وضعیت، بخش نرم داخل دیسک از طریق محل پاره شده به خارج از فضای دیسک نشت می‌کند و طناب نخاعی یا عصبهای آن را که در مجرای نخاعی قرار دارند، تحت فشار قرار می‌دهد.

هنگامی که عصب های ناحیه گردن در اثر بیماری تخریب دیسک تحریک می‌شوند به آن رادیکولوپاتی گردنی گفته می‌شود. حاصل این وضعیت درد سوزشی یا احساس مور مور شدن در بازوهاست. هنگامی که عصب های پایین کمر در اثر بیماری دژنراتیو دیسک تحریک می‌شوند، به آن رادیکولوپاتی کمری گفته می‌شود و اغلب درد حاصل از آن به‌ عنوان سیاتیک یا درد سیاتیک شناخته می‌شود. درد سیاتیک از پایین کمر به پا امتداد می‌یابد. این وضعیت در ابتدا با احساس درد در ناحیه پایین کمر شروع می‌شود.

درد سیاتیک ممکن است در ابتدا همراه با احساس ترکیدن حباب تجربه شده و پس از آن با بی‌ حسی و گزگز همراه شود. معمولاً درد با حرکت در ناحیه کمر بدتر شده و با سرفه و عطسه کردن افزایش می‌یابد. در موارد شدید در انتشاری از کمر به پاها کمری گاهی با بی اختیاری ادرار و مدفوع همراه می‌شود.

تشخیص و درمان درد سیاتیک در کلینیک درمان درد دکتر علی نقره کار قابل انجام است. در حال حاضر درمان درد انتشاری از کمر به پاها (سیاتیک) توسط دکتر نقره کار با جدیدترین و موثرترین متدها صورت می‌پذیرد. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس 88670088 - 021 ارتباط برقرار نمایید.

تشخیص بیماری تخریب دیسک، سیاتیک و رادیکولوپاتی چگونه است؟

زمانی پزشک به بیماری دژنراتیو دیسک، سیاتیک و رادیکولوپاتی مشکوک می‌شود که علائم توصیف شده را داشته باشید. گاهی اوقات پزشک ممکن است علائم تحریک عصبی را در هنگام معاینه فیزیکی متوجه شود. برای مثال افزایش درد تیر کشنده هنگام بالا آوردن پا تشخیص رادیکولوپاتی کمری را تأیید می‌کند. آزمایش عصبی مانند نوار عصب و عضله پا نیز برای شناسایی تحریک عصبی استفاده می‌شود. فتق دیسک با تصویربرداری مانند ام آر آی یا سی تی اسکن CAT شناسایی می‌شود.

سیاتیک چه علائمی دارد

روش‌های درمان بیماری تخریب دیسک، سیاتیک و رادیکولوپاتی چیست؟

درمان بیماری تخریب دیسک، سیاتیک و درد انتشاری به اندام شامل طیف گسترده‌ ای از درمان‌ها از روش‌های غیر جراحی تا عمل جراحی می‌باشد. مدیریت پزشکی درد انتشاری به اندامها شامل آموزش بیمار در مورد این وضعیت ، مصرف داروهایی برای رفع درد و گرفتگی عضله، تزریق کورتیزون پیرامون طناب نخاعی، فیزیوتراپی و انواع درمان‌های فیزیکی مانند کمپرس گرم، ورزش‌های اصلاحی، ماساژ، و تحریک سونوگرافی و الکتریکی، مانور دستی و استراحت (استراحت مطلق مد نظر نیست بلکه باید از آسیب بیشتر جلوگیری شود) می‌باشد.

در مواردی که درد شدید است، اختلال عملکرد جدی و یا بی ‌اختیاری روده یا مثانه تجربه می‌شود ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد. عمل جراحی بستگی به وضعیت عمومی ستون فقرات و سن و سلامت بیمار دارد. انواع عمل جراحی که برای این منظور انجام شود شامل برداشتن دیسک بیرون زده طی لامینوتومی، لامینکتومی یا دیسککتومی زیر جلدی، عمل بسته دیسک بدون نیاز به بیهوشی و برش جراحی و روشهای دیگر می باشد.

فشار استخوانی و تنگی کانال نخاعی چیست؟

هر وضعیتی که باعث حرکت و رشد مهره ‌های استخوانی ستون فقرات شود، فضای در اختیار طناب نخاعی و عصب های آن را محدود مینماید . دلایل فشار استخوانی به عصبهای نخاع شامل باریک شدن سوراخ خروج عصب از نخاع (باریک شدن دروازه ای که از طریق آن عصب نخاعی از کانال نخاعی عبور کرده و به بدن می‌رسد)، اسپوندیلولیستیز (لغزش یک مهره نسبت به دیگری) و تنگی کانال نخاعی (باریک شدن کانال نخاعی با تحت فشار قرار گرفتن ریشه های عصبی یا طناب نخاعی در اثر خار استخوانی یا بافتهای نرم دیگری در کانال نخاعی).

برای مثال تحت فشار قرار گرفتن اعصاب کمری در وضعیتهای نامبرده میتواند منجر به درد سیاتیک شود که به پا میزند. تنگی کانال نخاعی در هر یک از مهره ها ممکن است رخ دهد اما بیشتر در ناحیه پایین کمر اتفاق می افتد.

دورنمای درمان بیماری تخریب دیسک، سیاتیک و رادیکولوپاتی چیست؟

دورنمای بیماری تخریب دیسک، سیاتیک و دردهای انتشاری کمر به اندامها، بستگی به شدت مشکل، محل آن، علت دقیق و درمان‌های انجام شده دارد. هنگامی که بیمار به درمان‌های محافظه کارانه پاسخ می‌دهد نتیجه آن بهبودی کامل خواهد بود. درمان جراحی ممکن است نیاز به ورزش‌های توان‌بخشی و درمان‌های فیزیکی پس از عمل داشته باشد.

آدرس اینستاگرام دکتر علی نقره کار

پیشگیری از بیماری تخریب دیسک، سیاتیک و رادیکولوپاتی چگونه است؟

اجتناب از هرگونه آسیب و صدمات ستون فقرات از بروز این بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. در صورتی که بیماری پیش ‌از این برایتان اتفاق افتاده است، با پرهیز از وارد کردن فشار زیاد در ستون فقرات از تشدید علایم جلوگیری نمایید.

یکی از مشکلاتی که اغلب افراد به طور حاد و مزمن در زندگی خود تجربه می‌نمایند، احساس درد است. درد جدای از عامل ایجاد آن، می‌تواند کار و زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار دهد و در مواردی، به شدت ناتوان کننده باشد. اگر در جایی از بدن خود دردی احساس می‌کنید، با مراجعه به کلینیک درد دکتر علی نقره کار دارای برد تخصصی آنستزیولوژی و درد، می‌توانید به بهبود یا درمان این شرایط بپردازید.


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :زهراخسروی [ 1400-09-22 ]
سلام من از بیماران دکترنقره کاربودم کارشون عالی هست من پارگی دیسک داشتم برام آندوسکوپیک دیسک اتجام دادن که عملم خیلی خوب انجام شد و درحال بهبودی هستم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا تزریق کورتون برای درمان درد زانو مناسب است؟آیا تزریق کورتون برای درمان درد زانو مناسب است؟

کورتیزون دارویی موثر برای ازبین بردن التهاب است، ولی داروی ضد درد نمی‌ باشد و فقط به درمان التهاب می‌پردازد. در صورتی که درد پس از تزریق کورتیزون کاهش پیدا کند علت آن کاهش التهاب است. ... ادامه مطلب

جراحی لیزری دیسک کمرجراحی لیزری دیسک کمر

از جمله روشهای نوین و بدون خطر در درمان دیسکهای کمر و گردن عمل بسته دیسک با کمک لیزر یا جراحی لیزری دیسک میباشد. این اعمال بدون بیهوشی و برش جراحی انجام میشود. دراین اعمال نیازی به کارگذای پیچ و پلاک یا پروتز نیست و وقوع چسبندگی نخاع در آن صفر است ... ادامه مطلب

فیلم نحوه جراحی دیسک کمر با لیزرفیلم نحوه جراحی دیسک کمر با لیزر

شما در این مطلب از طریق لینک ایجاد شده می‌توانید فیلم جراحی دیسک کمر به کمک لیزر را مشاهده نمایید. جراحی دیسک کمر با لیزر، روشی است که بدون نیاز به برش، بخیه و عوارض جراحی باز، کمر درد شما را بهبود می‌بخشد ... ادامه مطلب

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465