تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
درمان نوین آرتروز زانوجراحی بسته دیسک کمردکتر علی نقره کار
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب آموزشی / آیا زمان جراحی باز جهت درمان تنگی کانال نخاعی فرا رسیده است؟

آیا زمان جراحی باز جهت درمان تنگی کانال نخاعی فرا رسیده است؟

جراحی باز تنگی کانال نخاعی معمولاً تنها برای افرادی توصیه می‌شود که از درمان‌های محافظه کارانه و کم تهاجمی خسته شده اند، اما هنوز از درد ناتوان کننده ‌ای رنج می‌برد.

اغلب علایم تنگی کانال نخاع در گردن و کمر با درمان‌های غیر جراحی و محافظه کارانه تا حد مؤثری بر طرف می‌شود. ممکن است تأثیر گذاری این درمان‌ها چند هفته یا چند ماه طول بکشد اما بسیاری از افراد ترکیب درمان‌هایی مانند ورزش‌های مخصوص، کمپرس سرد و یا گرم و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی را برای مدیریت علائم تنگی کانال نخاع موثر می‌دانند.

با این حال در صورتی‌ که این نوع درمان بهبودی حاصل نکرد، ممکن است پزشک جراحی باز را به شما توصیه کند. اطلاعات زیر به شما کمک می‌کند در صورتی‌ که می‌خواهید تحت جراحی باز تنگی کانال نخاعی قرار بگیرید، بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.

روش جراحی اندوسکوپی دیسک کمر به عنوان روشی مداخله ای برای کنترل درد، با حداقل تهاجم ابداع شد تا بتوان از طریق آن با کاهش خطراتی که در روشهای جراحی سنتی وجود دارد؛ فتق دیسک را درمان نمود. اگر مایل هستید جراحی آندوسکوپی دیسک را توسط دکتر علی نقره کار با سابقه ای درخشان در این زمینه انجام دهید؛ با شماره 88670088 - 021 تماس حاصل فرمایید.

علائمی که نشان می‌دهد نیاز به جراحی باز تنگی کانال نخاعی دارید

پیش از بحث در مورد متداول‌ترین دلایل نیاز به جراحی باز تنگی کانال نخاعی، باید توجه داشته باشید که وضعیت هر کسی متفاوت است و نمی‌توان هیچ دلیل قطعی برای نیاز به جراحی باز ارائه کرد. در بیشتر موارد جراحی باز تنگی کانال نخاعی انتخابی است، به همین علت بیمار باید هنگام تصمیم ‌گیری نظر عزیزان و همچنین متخصص خود را در نظر بگیرد.

تنگی کانال نخاعی

نشانه ‌های نیاز به جراحی باز تنگی کانال نخاعی

علائم بیماری در کارهای روزمره اختلال ایجاد کرده و تأثیر بدی بر کیفیت زندگی شما گذاشته است
پس از هفته‌ ها یا ماه‌ها، نتایج قابل قبولی از درمان‌های غیر جراحی ندیده ‌اید
شما هیچ مشکلی با برنامه جراحی باز نداشته و تمام خطرات و عوارض احتمالی آن را می‌دانید و همچنین از سلامت خوبی(از لحاظ قلبی و ریوی ،کلیوی و...) برخوردار هستید.چون اغلب این اعمال جزو اعمال سنگین و طولانی میباشد پس باید بدن شما توانایی تحمل چنین استرسی داشته باشد.
در موارد نادر و اورژانسی علائم شدیدی مانند فلج شدن، از دست دادن عملکرد مثانه یا روده و یا بی‌حسی شدید و ناگهانی در دست و پا را تجربه می‌کنید.

ملاحظات کلیدی در جراحی باز تنگی کانال نخاعی کمر

تنگی کانال نخاعی معمولاً پیشرونده نیست. درد هر از گاهی وجود دارد اما معمولاً با گذر زمان بیشتر نمی‌شود. در اکثر بیماران سابقه طبیعی تنگی کانال نخاعی به صورت دوره ‌های درد و اختلال عملکرد دیده می‌شود.

معمولاً هیچ الزامی به انجام جراحی باز تنگی کانال نخاعی وجود ندارد و معمولاً با به تأخیر انداختن جراحی هیچ فرصتی از دست نمی‌رود. معمولاً دیر یا زود انجام دادن جراحی تنگی کانال نخاعی کمری تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

در موارد ضعف پیشرونده در پاها، جراحی تنگی کانال نخاعی باید عنوان یک اضطرار در نظر گرفته شود و نباید به تعویق بیفتد تا خطر آسیب دائمی و بلند مدت عصب‌ها کاهش یابد.

اگر چه جراحی باز تخلیه فشار (lumbar laminectomy) برای تنگی کانال نخاعی میزان موفقیت خوبی در کاهش درد و علائم پا ( مثل توانایی راه رفتن) به دنبال دارد اما به عنوان درمانی برای کمر درد وابسته به فعالیت، چندان قابل اتکا نیست.

ممکن است درمان‌های کم تهاجمی‌تر مثل جایگذاری اسپیسر بین خاری مانند اسپیسر X-STOP بتواند علائم را بدون نیاز به لامینکتومی آرام نماید. اما همه افرادی که دچار تنگی کانال نخاعی هستند برای این جراحی مناسب نیستند.

از آنجایی که تنگی کانال نخاعی در اثر تغییرات تخریبی ( دژنراتیو) در ستون فقرات ایجاد می‌شود، ممکن است علائم ظرف چند سال بعد از جراحی باز دوباره بازگردد.

پیامدها و خطرات احتمالی جراحی باز تنگی کانال نخاعی کمر تا حد زیادی تحت تأثیر وضعیت سلامت عمومی بیمار مانند دیابت، چاقی یا کشیدن سیگار می‌باشد. در صورتی که جراحی باز پیچیده‌ تر باشد (برای مثال اگر شامل فیوژن ستون فقرات باشد) خطرات بالقوه جراحی باز افزایش پیدا می‌کند.

مهمترین ورایج ترین درمان غیر جراحی تنگی کانال نخاعی در آمریکا

مهمترین و رایج ترین درمان غیر جراحی تنگی کانال نخاعی در آمریکا تزریق داخل فضای اطراف نخاعی (اپیدورال) در محل تنگی میباشد. با این تزریق التهابهای اطراف محل تنگی کاهش یافته و خونرسانی به ناحیه آسیب دیده بیشتر شده که این خود موجب افزایش رسیدن اکسیژن و مواد سازنده به نواحی آسیب دیده شده که موجب تسریع روند بازسازی و کاهش تنگی کانال تا حدودی میشود. این روش بسیار موثر بوده اما ممکن است نیاز به چندین باز تزریق در فواصل منظم داشته باشد. این تزریقها به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی و برش جراحی در اتاق عمل استریل با کمک تصویر برداری توسط فوق تخصص درد انجام میشود.

مواد تزریقی میتواند شامل مواد استروئیدی،ازن، و داروهای جایگزین دیگر باشد.

امروزه کاربرد RCE یا امواج رادیو فرکوئنسی نیز از جمله درمانهای جدید است که نا حدودی میتواند موثر باشد.

آدرس اینستاگرام دکتر علی نقره کار

آیا لیزر در درمان تنگی کانال نخاعی موثر است؟

جواب این سوال کاملا بستگی به علت تنگی کانال دارد. اگر تنگی کانال بدلایل ضخیم شدگی رباط محافظت کننده نخاع و یا رشد غیر طبیعی استخوانهای اطراف نخاع باشد لیزر موثر نیست اما اگر دلیل تنگی بیشتر بیرون زدگی دیسکهای کمری باشد لیزر میتواند موثر باشد.

یکی از مشکلاتی که اغلب افراد به طور حاد یا مزمن در زندگی خود تجربه می‌نمایند، احساس درد است. درد جدای از عامل ایجاد آن، می‌تواند کار و زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار دهد و در مواردی، به شدت ناتوان کننده باشد. اگر در جایی از بدن خود دردی احساس می‌کنید، با مراجعه به کلینیک درد دکتر علی نقره کار دارای برد تخصصی آنستزیولوژی و درد، می‌توانید به بهبود یا درمان وضعیت خود بپردازید.


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بلوک گانگلیون گاسرین برای درمان دردهای سر و صورتبلوک گانگلیون گاسرین برای درمان دردهای سر و صورت

بلوک گانگلیون گاسرین برای درمان نورالژی عصب سه ‌قلو (تری ژمینال) و همچنین برای بیمارانی که از درد سرطان نواحی صورت رنج میبرند، انجام میشود. نورالژی عصب سه‌قلو نوعی درد نوروپاتی صورت است. گانگالیون گاسرین (gasserian ganglion) مجموعه ای از سلولهای عصبی است که به احساس در سر و صورت کمک میکنند ... ادامه مطلب

درمان دردهای باقیمانده از عمل جراحی باز دیسکدرمان دردهای باقیمانده از عمل جراحی باز دیسک

عمل بسته ی رفع چسبندگی که با نام عمل کودال نوروپلاستی با کاتتر راکس نیز شناخته میشود، به بیمارانی که از تزریق اپی دورال جواب نگرفته اند کمک میکند و باعث تسکین درد آنها میشود. پس از جراحی، عفونت یا خونریزی، در طی فرآیند بهبودی، اثرجای زخم یا اسکار(چسبندگی) به جا می ماند ... ادامه مطلب

آرتروز زانو چیست و چه مراحلی دارد؟آرتروز زانو چیست و چه مراحلی دارد؟

آرتروز (OA) شایع‌ترین بیماری مفصلی مزمن (طولانی‌مدت) است. آرتروز یک بیماری پیش‌رونده است که یکی از رایج ترین انواع آن، آرتروز زانو می‌باشد. آرتروز زانو یک بیماری تخریبی در مفصل است و از شایعترین دلایل ایجاد درد در افراد بالای چهل سال می‌باشد. میزان ابتلا به این عارضه در خانم‌ها بیشتر از آقایان است ... ادامه مطلب

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465