تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
جراحی بسته دیسک کمردرمان نوین آرتروز زانودرمان نوین آرتروز گردن و کمر
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / خدمات کلینیک درد / آیا استفاده از امواج فرکانس رادیویی دردناک است؟

آیا استفاده از امواج فرکانس رادیویی دردناک است؟

اگر با آرتروز و درد ناشی از آن به ویژه در زانو و ستون مهره ها دست و پنجه نرم می کنید، مطمئناً با درمان های معمول تسکین درد آشنا هستید. روشهایی مانند تزریق کورتیزون، تزریقات با ژل، فیزیوتراپی و ورزش از جمله اقداماتی هستند که بدون جراحی می‌توانند دردهای نسبتا خفیف آرتروز را بهبود داده درمان نمایند؛ اما آیا در مورد عصب کشی با آر اف چیزی شنیده اید؟
این روش بسیار شبیه به روشی است که پزشک در آن بافت زانوی شما را با جراحی برداشته و جدا می‌کند. تنها تفاوت این است که در این متد درمانی به طور موقت عصبی که درد مفصل را کنترل می کند؛ از بین می‌رود. تخریب این اعصاب کوچک به هیچ وجه عملکرد عضلات یا حرکت اندام را مختل نمی کنند بنابراین شما می توانید احساس کامل پوست و قدرت عضلانی کامل خود را پس از عمل داشته باشید.

این روش ممکن است کمی ناراحت کننده باشد. به همین دلیل برخی از پزشکان از آرامبخش برای انجام آن استفاده می کنند. اما بیمار باید هوشیار باشد تا بتواند به پزشک بازخورد بدهد. پس از انجام این روش، ممکن است برخی از ناراحتی های اولیه وجود داشته باشد. به همین جهت پزشک دوز خفیفی از داروهای استروئیدی را برای کاهش التهاب موضعی پس از انجام آر اف فرکشنال تجویز می‌کند. بیماران مبتلا به آرتروز زانو ممکن است در روز عمل کمی درد داشته باشند؛ که پس از چند ساعت به کلی رفع می‌گردد.

عصب کشی با آر اف یا رادیوفرکوئنسی توسط دکتر علی نقره کار فوق تخصص درد قابل انجام است. برای اطلاع از اینکه آیا این روش برای تسکن درد شما مؤثر است یا خیر، می‌توانید با شماره‌های 88670088 - 021 و 09107272720 تماس حاصل فرمایید.

عوارض جانبی استفاده از امواج فرکانس رادیویی

مهمترین چیز برای جلوگیری از عوارض جانبی بعد از عمل ، مراجعه به پزشکی است که در انجام این روش تخصص و مهارت کافی داشته باشد. در این روش برای تشخیص عصب مورد نظر به دقت زیادی نیاز است تا دقیقا عصبی که مسئول ایجاد درد است؛ هدف قرار گیرد و عصب به طور کامل از بین برود. اشتباه در این روش ممکن است منجر به افزایش درد یا تغییر درد شود.

عصب کشی با امواج فرکانس رادیویی

چه زمانی پزشکان این روش را توصیه می کنند؟

  1. هنگامی که درد بیمار در درمانهای محافظه کارانه آرتروز، از جمله فیزیوتراپی ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و تزریق استروئید، بهبود نداشته یا کاهش نمی‌یابد؛ ممکن است پزشک به انجام آر اف توصیه کند.
  2. اغلب ، بیمارانی که از درد آرتروز زانو رنج می‌برند؛ کاندید جراحی های باز ، مانند تعویض کامل مفصل زانو نیستند. همچنین برخی از بیماران ممکن است به هر علتی مایل به انجام جراحی تعویض مفصل زانو نباشند که استفاده از امواج رادیوفرکوئنسی می‌تواند به آنها در تسکین درد کمک نماید.
  3. اگر جراحی تعویض مفصل زانو موجب برطرف شدن درد نشود؛ می توان از RFA استفاده کرد. برای کمردرد ، RFA همچنین زمانی استفاده می شود که درمان های خط اول جواب نداده است.

تسکین درد با RFA می تواند به بیماران مبتلا به آرتروز در بهبود فیزیکی مفصل کمک کند. برای مبتلایان به آرتروز ستون فقرات ، هنگامی که علائم درد بیمار تسکین پیدا کرد؛ مهم است که ثبات و قدرت عضلات پشت، شکم و ماهیچه های اصلی کمر افزایش یابد. بنابراین مفاصل استرس کمتری به آنها وارد می کنند که این رویه می‌تواند امیدواری عدم پیشرفت بیشتر آرتریت در مفصل را درپی داشته باشد. در واقع می‌توان گفت: فیزیوتراپی و ورزش پس از عصب کشی با امواج رادیوفرکوئنسی به تقویت و حمایت از مفاصل درگیر کمک زیادی خواهد کرد.

افراد که نباید از امواج فرکانس رادیویی استفاده کنند

تست بلوک عصبی تأیید می کند که آیا بیمار سطح معینی درد دارد و کانید مناسبی برای این عمل است یا خیر. اگر بیمار با بلوک موقت تسکین قابل توجهی نداشته باشد ، RFA نباید انجام شود زیرا سطح آن تایید نشده است.

توصیه می‌شود؛ با پزشک خود در مورد اینکه آیا RFA برای شما مناسب است یا خیر مشورت کنید.

اینستاگرام دکتر علی نقره کار

بازیابی پس از RFA چگونه است؟

به طور کلی، استفاده از امواج فرکانس رادیویی برای درمان درد آرتروز به خوبی تحمل می شود و بهبودی کوتاهی دارد. معمولاً می توانید فعالیت های عادی خود را در 24 ساعت پس از جلسه درمان از سر بگیرید. بعد از عمل ، ممکن است یک هفته طول بکشد تا عصب کاملاً بی حس شود. اکثر بیماران پس از هفته اول به تسکین درد ناشی از آرتروز می رسند و می توانند فیزیوتراپی و برنامه های تقویت عضلات را از سر بگیرند. در مورد آرتروز زانو، معمولا کاهش درد، ممکن است سه الی چهار هفته به طول انجامد. این روش برای بسیاری از بیماران، در تسکین درد آنها بسیار مؤثر بوده و بدون ریسک جراحی، شرایط زندگی بهتر و محدودیت کمتر را ایجاد می‌کند.

یکی از مشکلاتی که اغلب افراد به طور حاد و مزمن در زندگی خود تجربه می‌نمایند، احساس درد است. درد جدای از عامل ایجاد آن، می‌تواند کار و زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار دهد و در مواردی، به شدت ناتوان کننده باشد. اگر در جایی از بدن خود دردی احساس می‌کنید، با مراجعه به کلینیک درد دکتر علی نقره کار دارای برد تخصصی آنستزیولوژی و درد، می‌توانید به بهبود این شرایط و درمان درد خود بپردازید.


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آمادگی برای تزریق اپیدورال کودالآمادگی برای تزریق اپیدورال کودال

تزریق استروئید یک عمل سرپایی است که در آن از ناحیه اطراف دنبالچه (استخوان خاجی) تزریق انجام می شود. داروی تزریق شده می‌تواند التهاب و تورم و فشار بر روی اعصاب نخاعی تحریک شده را کاهش دهد، که این موجب افزایش خونرسانی موثر در ناحیه مورد نظر شده و ترمیم ناحیه ملتهب و اسیب دیده سریعتر اتفاق می افتد ... ادامه مطلب

5 مرحله از پیشرفت استئوآرتریت زانو5 مرحله از پیشرفت استئوآرتریت زانو

آرتروز، امروزه یکی از رایج‌ترین بیماری‌هایی است که افراد در هر سنی را رنج می‌دهد.آرتروز معمولاً یک یا چند مفصل از بدن را درگیر می‌کند و با درد، سفتی مفاصل و تورم همراه است. استئوآرتریت شایع‌ترین شکل آرتروز است که زانو را درگیر می‌کند ... ادامه مطلب

سیاتیک چگونه تشخیص داده میشود؟سیاتیک چگونه تشخیص داده میشود؟

سیاتیک یا سیاتیکا (Sciatica ) به درد عصبی حاصل از تحریک عصب سیاتیک (sciatic) گفته می‌شود. عصب سیاتیک بزرگ‌ترین عصب در بدن انسان است. عصب سیاتیک از ریشه‌ های عصبی طناب نخاعی پایین کمر شروع می‌شود و به ناحیه ران رسیده و پایانه ‌های عصبی آن به پاها میرسد ... ادامه مطلب

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465