تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
جراحی بسته دیسک کمردرمان نوین آرتروز گردن و کمردرمان نوین آرتروز زانو
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مربوط به درد شانه / درمان غیر جراحی روتاتور کاف با پلاسمای غنی از پلاکت

درمان غیر جراحی روتاتور کاف با پلاسمای غنی از پلاکت

آسیب‌های روتاتور کاف در گذشته نیازمند تکنیک‌های تهاجمی و جراحی برای ترمیم بوده‌اند. بدون جراحی، بیماران مجبور به زندگی با درد، ضعف و کاهش قابل توجه تحرک می‌شدند. امروزه روشهای درمانی موثری برای درمان آسیبروتاتور کاف وجود دارد که یکی از آنها به طور خاص، تزریق پلاسمای غنی از پلاکت است که با کمترین تهاجمی می‌تواند باعث تسکین درد و بازیابی قدرت شود و در عین حال به بسیاری از بیماران کمک می کند تا از خطرات مرتبط با جراحی شانه اجتناب کنند.

کنترل و درمان درد پارگی و آسیب دیدگی تاندون شانه ، از جمله خدماتی است که می‌توانید از متخصص درد بخواهید. اگر دچار آسیب دیدگی تاندون شانه شده اید؛ در کلینیک درد دکتر علی نقره کار با روشهای مختلف و تجویز داروها و اقدامات مناسب، می‌توانید به کاهش درد ناشی از این عارضه بپردازید. لطفا جهت هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر با شماره 88670088 - 021 تماس حاصل فرمایید.

آسیب روتاتور کاف چیست؟

روتاتور کاف استخوان بازو (بازو) را در مفصل شانه تثبیت کرده و حرکت می دهد. این ماهیچه از چهار عضله تشکیل شده است که از کتف (تیغه شانه) منشا می گیرند و همه به سر استخوان بازو متصل می شوند. این عضلات تقریباً مسئول هر حرکتی در شانه و بازو هستند.

آسیب های شایع روتاتور کاف شامل پارگی و تاندونوپاتی یا تاندونیتروتاتور کاف است. تاندونوپاتی بدون پارگی کامل تاندون، یک نوع شایع آسیب ارتوپدی است که می تواند بر توانایی بیمار در استفاده از بازوی خود تأثیر بگذارد. اگرچه این آسیب در ورزشکاران شایع است، اما می تواند بیماران را در هر سنی یا شرایط فیزیکی تحت تاثیر قرار دهد.

پی آر پی شانه

پی آر پی (PRP) چیست؟

پلاسمای غنی از پلاکت، یا PRP، نوعی درمان ارتوبیولوژیک است که گاهی اوقات به عنوان احیا کننده شناخته می شود. ارتوبیولوژیک ها موادی هستند که به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارند. وقتی این مواد استخراج، تغلیظ و دوباره به بدن تزریق می شوند، مکانیسم های درمانی خود بدن را فعال می کنند. پی آر پی (PRP) با گرفتن تقریباً 30 تا 90 میلی لیتر از خون بیمار و چرخاندن آن در سانتریفیوژ برای جداسازی لایه پلاکتی به دست می آید. سپس با استفاده از راهنمایی اولتراسوند، پزشک پی آر پی را به بافت آسیب دیده تزریق می کند.

تزریق پی ار پی شانه چگونه به ترمیم آسیب روتاتور کاف کمک میکند؟

پس از تشخیص آسیب شانه، فوق تخصص درد ممکن است تزریق PRP را برای تسهیل مکانیسم‌های بهبودی بدن توصیه کند. در تحقیقات نشان داده شده است که PRP برای درمان پارگی روتاتور کاف، بدون خطرات و هزینه های جراحی، بسیار موثر است. علاوه بر این، از آنجایی که تزریق PRP در کلینیک درد انجام می شود، نیازی به بستری شدن در بیمارستان یا بهبودی طولانی مدت جراحی نیست. متخصص درد تزریقات را با استفاده از سونوگرافی یا هدایت فلوروسکوپی انجام می دهد تا مطمئن شود که پلاسما در محل دقیق پارگی روتاتور کاف رسوب می کند. بیمار ممکن است بلافاصله پس از درمان، افزایش درد را تجربه کند. با این حال، بهبود قابل توجهی معمولا در هفته های بعدی رخ می دهد.

در مطالعه ای درمان پی ار پی PRP با تزریق کورتیکواستروئید برای پارگی روتاتور کاف مقایسه گردید. نتایج نشان داد که در سه ماه پس از درمان، بیماران تحت درمان با پی آر پی PRP کاهش قابل توجهی در درد و بهبود دامنه حرکتی داشتند. بیماران تحت درمان با PRP نسبت به بیمارانی که با تزریق کورتیکواستروئید درمان شده بودند، در خم شدن به جلو و چرخش داخلی به طور قابل توجهی بهتری داشتند.

دکتر علی نقره کار

شاید جالب‌تر از همه آن باشد که، تنها حدود 3 درصد از بیماران تحت درمان با پی ار پی PRP در این مطالعه پس از یک سال به دنبال جراحی برای آسیب خود بودند، در حالی که تقریباً نیمی از گروه درمان شده با کورتیکواستروئید، نیاز به جراحی داشتند. به عبارت دیگر، بیمارانی که در این مطالعه تحت درمان با پلاسمای غنی از پلاکت بودند، 16 برابر کمتر به جراحی نیاز پیدا کردند.

در صورتی که به تشخیص پزشک برای رفع تنگی کانال نخاعی ، مجبور به انجام عمل جراحی هستید، بهتر است در صورت امکان اقدام به جراحی باز ننموده و کلینیک جراحی دیسک کمری را بیابید که از روشهای کمتر تهاجمی برای این کار استفاده می کنند. کمتر تهاجمی بودن جراحی لیزری برای رفع فشار از روی دیسک باعث می شود؛ دوره بازیابی و ریکاوری پس از عمل جراحی به میزان قابل ملاحظه ای کمتر شود و همچنین خطرات و عوارض پس از انجام عمل جراحی هم کاهش پیدا کند.


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درد عصب سیاتیک و درمان غیرجراحی سیاتیکدرد عصب سیاتیک و درمان غیرجراحی سیاتیک

سیاتیک (Sciatica ) یک علامت است که در آن درد پا که شبیه درد گرفتگی شدید، دردی شبیه به تیر خوردن و یا درد انتشاری از کمر به پا است تجربه میشود که باعث میشود نشستن یا ایستادن برای فرد غیر ممکن شود ... ادامه مطلب

همه چیز درباره شانه یخ زده یا منجمدهمه چیز درباره شانه یخ زده یا منجمد

شانه یخ زده وضعیتی است که مفصل شانه را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم این عارضه معمولاً شامل درد و سفتی است که به تدریج ایجاد می شود؛ به مرور زمان بدتر شده و در نهایت رفع می گردد. در این مقاله بطور کامل درباره شانه یخ زده یا منجمد علل ایجاد آن، علائم و درمان این عارضه توضیح می دهیم. ... ادامه مطلب

درمان درد ناشی از تنگی کانال نخاعی یا بیرون زدگی دیسک با بلوک عصبیدرمان درد ناشی از تنگی کانال نخاعی یا بیرون زدگی دیسک با بلوک عصبی

تنگی کانال نخاعی یک بیماری دژنراتیو (تخریب پیشرونده) است که علائم آن معمولا به مرور زمان بروز می‌کند یا اینکه می‌تواند به صورت یک درد ناگهانی رخ دهد.تنگی کانال نخاعی کمری، ممکن است موجب درد، گزگز یا بی‌حسی شود که از باسن‌ شروع شده و دامنه آن تا پشت ران‌ها و گاهی به ساق‌ پا نیز کشیده خواهد شد. ... ادامه مطلب

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465