تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
جراحی بسته دیسک کمردرمان نوین آرتروز گردن و کمردکتر علی نقره کار
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مربوط به درد لگن / اصلی ترین علل دردهای لگن و دنبالچه

اصلی ترین علل دردهای لگن و دنبالچه

دردهای لگن و دنبالچه یکی از اختلالات شایع است که در مردان و زنان به علل متفاوتی ایجاد می شود. این درد با توجه به میزان شدت آن به دو گروه مزمن و حاد تقسیم می شود. جهت تشخیص قطعی این درد، علاوه بر معاینه پزشک، آزمایش های مختلفی صورت می گیرد. روش های مختلفی برای درمان این درد وجود دارد؛ که بسته به علت ایجاد آن، پزشک بهترین روش درمان را برای بیمار برمی گزیند. توجه کنید که نباید نسبت به این درد بی تفاوت بود؛ چراکه می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی یا یک فوریت پزشکی باشد. در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر اصلی ترین علل دردهای لگن و دنبالچه می پردازیم.

درد دنبالچه عمدتاً به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری، یا قرارگرفتن در وضعیت نامناسب نشستن و نشستن های طولانی ایجاد می‌شود. روشهای درمانی غیرتهاجمی متعددی برای درمان این درد وجود دارد که می‌توان با مراجعه به کلینیک های درد از آنها بهره برد. در کلینیک درمان درد دکتر علی نقره کار، یکی از مراکز فوق تخصصی درمان درد، با ارائه بهترین روشهای غیرتهاجمی یا کم تهاجمی، درد دنبالچه شما بهبود یافته یا درمان خواهد شد.
شماره تلفن کلینیک : 88670088 - 021

دردهای بیضه:

درد طولانی مدت بیضه در مردان، اورکیالژی یا همان درد بیضه نام دارد. این درد در تمام گروه های سنی از نوجوانان تا افراد مسن دیده می شود. درد بیضه می تواند علل مختلفی داشته باشد. پزشکان بر این باور اند که علت درد بیضه در نیمی از مردان همچنان ناشناخته است. برخی ازعلل شناخته شده این درد شامل موارد زیر می شوند:

اصلی ترین علل دردهای لگن و دنبالچه

سندرم پیریفورمیس:

این سندم به دنبال سفت شدن عضله ای به نام پیریفورمیس ایجاد می شود. با سفت شدن این عضله، عصب سیاتیک که در مجاورت آن قرار دارد، فشرده می شود؛ در نتیجه فرد دردی منتشره، از باسن به سمت کمر و پشت ران خود احساس می کند. علت قطعی این بیماری هنوز مشخص نشده است اما تعدادی از مهم ترین علل ایجاد آن عبارتند از:

 1. اسپاسم عضلانی در عضله لگن
 2. انقباض عضله
 3. در رفتگی و پیچش ناگهانی لگن
 4. ورزش شدید
 5. سابقه جراحی لگن
 6. تفاوت در طول پاها
 7. خونریزی در ناحیه عضله پیریفورمیس
 8. عارضه ای در ستون فقرات
 9. تورم عضله

دردهای ناشی از مفصل خاجی لگنی یا همان SI:

مفصل ساکروایلیاک که محل اتصال ستون مهره ها به استخوان های لگن است، فقط کمی توانایی حرکت دارد. این درد بسیار به درد سیاتیک شبیه است و لازم است که از این مشکل افتراق داده شود. برخی از اصلی ترین علل ایجاد این درد عبارتند از:

درد واژن یا تناسلی:

این درد می تواند بیمار را آزار دهد و نشستن برای طلانی مدت و یا رابطه جنسی را برای وی غیرممکن کند. درد واژن می تواند موقتی یا دائمی باشد. این درد معمولا با سوزش و خارش همراه است و در هنگام نشستن، لمس، قرار دادن تامپون و رابطه جنسی تشدید می شود. در ادامه برخی از مهم ترین علل ایجاد این درد را ذکر می کنیم:

 1. عفونت ها از قبلی عفونت مخمری، عفونت دستگاه ادراری، واژینیت عفونی
 2. آندومتریوز
 3. عارضه های مربوط به کف لگن
 4. PID یا بیماری التهاب لگن
 5. گرفتگی واژن
 6. رشد غیرسرطانی بافت درون رحم
 7. سقط جنین

درد دنبالچه:

دنبالچه انتهایی ترین قسمت ستون فقرات است. درد دنبالچه از دیگر علل دردهای لگن است. این درد به طور معمول محدود به همان ناحیه دنبالچه است و به دنبال لمس، تشدید می شود. در ادامه این بخش به ذکر شایع ترین علل این درد بسنده می کنیم:

اینستاگرام دکتر علی نقره کار

دردهای مزمن رحم:

به دردی که در پایین شکم احساس می شود، درد رحم گفته می شود. اختلال در سیستم های مختلف بدن همچون دستگاه تناسلی زنان، دستگاه گوارش و دستگاه ادراری، می تواند منجر به درد رحم و لگن شود. برخی از علل این درد شامل موارد زیر می شوند:

در صورتی که به تشخیص پزشک برای رفع تنگی کانال نخاعی ، مجبور به انجام عمل جراحی هستید، بهتر است در صورت امکان اقدام به جراحی باز ننموده و کلینیک جراحی دیسک کمری را بیابید که از روشهای کمتر تهاجمی برای این کار استفاده می کنند. کمتر تهاجمی بودن جراحی لیزری برای رفع فشار از روی دیسک باعث می شود؛ دوره بازیابی و ریکاوری پس از عمل جراحی به میزان قابل ملاحظه ای کمتر شود و همچنین خطرات و عوارض پس از انجام عمل جراحی هم کاهش پیدا کند.


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
انواع درد پا و درمان آنانواع درد پا و درمان آن

پاها آنها شما را هر روز از اینجا به آنجا می برند. اما ممکن است زیاد به آنها فکر نکنید تا زمانی که آسیب نبینند. و هنگامی که آنها انجام می دهند، شما آرامش می خواهید. برای دریافت درمان مناسب، باید مشکل را بشناسید. اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که درد شما کجاست. ... ادامه مطلب

بهترین مواد غذایی برای مبتلایان به آرتروز زانوبهترین مواد غذایی برای مبتلایان به آرتروز زانو

درد ناشی از ساییدگی مفصل به ویژه ساییدگی مفصل زانو، یکی از رایج ترین دردهایی است که اغلب، افراد را در سنین بالا درگیر می‌ نماید و با محدودیت حرکتی که ایجاد می‌ کند زندگی را برای مبتلایان سخت می‌ گرداند. درادامه این مطلب به بهترین روشهای درمانی آرتروز زانو اشاره کرده ایم. ... ادامه مطلب

هیدرودیسککتومی، جدیدترین روش درمان دیسکهیدرودیسککتومی، جدیدترین روش درمان دیسک

هیدروسیژن درمانی انقلابی است که برای درمان فتق دیسک از نیروی آب برای زدودن درد استفاده می‌ کند. هیدرودیسککتومی درمانی با حداقل تهاجم است . ... ادامه مطلب

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465