تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
دکتر علی نقره کاردرمان نوین آرتروز زانودرمان نوین آرتروز گردن و کمر
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مربوط به کمر درد / ساختار کمر به چه صورت است؟

ساختار کمر به چه صورت است؟

غالباً منظور از کمردرد، درد پایین کمر است که ممکن است مربوط به مهره های ستون فقرات کمری، دیسکهای بین مهره ها ، رباطهای پیرامون ستون فقرات و دیسکها، طناب نخاعی و عصب ها، عضله های پایین کمر، اندامهای داخلی لگن و شکم و یا پوست پوشاننده ناحیه کمر باشد.

آنچه در این مطلب میخوانید

اگر دچار کمر درد هستید، با مراجعه به یک متخصص درد می‌توانید با بهبود یا کاهش درد خود، روند ی طبیعی در زندگی روزمره داشته باشید. کلینیک درد کتر علی نقره کار در تهران می‌ تواند ارائه دهنده بهترین روشهای درمان کمر درد به شما مراجعین محترم باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88670088 - 021 تماس حاصل فرمایید.

درد پایین کمر

عملکرد ستون فقرات کمری، شامل پشتیبانی ساختاری، حرکت و محافظت از برخی بافتهای حساس بدن است. درمان درد کمر باید به دنبال تشخیص دقیق عامل آن باشد. در موارد درد حاد ابتدا میتوان با استفاده از درمانهای خانگی اقدام به رفع درد کرد.

ساختار کمر

آناتومی پایین کمر

برای درک بهتر علت کمردرد، باید ابتدا طراحی و آناتومی ساختاری کمر و بافتهای آن را بشناسید. ساختارهای مهم کمری که ممکن است منجر به بروز درد و علائم دیگر در این ناحیه شوند؛ عبارتند از :

ستون فقرات استخوانی کمری به شکلی طراحی شده است که مهره های کمر به صورت عمودی همردیف و همراستا با یکدیگر قرار گرفته و ساختاری با قابلیت تحرک ایجاد میکنند که از طناب نخاعی محافظت مینماید. طناب نخاعی از بافتهای عصبی تشکیل شده است که از مغز امتداد یافته و به کانال نخاعی کمر میرسند. هر مهره ستون فقرات یک برجستگی استخوانی در پشت طناب نخاعی دارد که همانند سپری از بافتهای عصبی طناب نخاعی محافظت مینماید.

مهره ها بدنه استخوانی محکمی در بخش جلوی طناب نخاعی دارند که سکوی مناسبی برای تحمل وزن همه بافتهای بالای باسن است. مهره های کمری بلافاصله بر روی استخوان خاجی که در وسط باسن قرار دارد، ردیف شده اند. در هر طرف استخوان خاجی به استخوان تهیگاهی (ایلیاک) لگن میرسد و مفاصل ساکروایلیاک باسن را شکل میدهد. دیسکها بالشتک هایی هستند که به عنوان ضربه گیر بین بدنه مهره های ستون فقرات عمل میکنند.

دیسک کمک میکند فشار وارد بر ستون نخاعی به حداقل برسد. هر دیسک شکل حلقوی دارد که در وسط آن بافتهای نرم ژله ای قرار داشته و توسط دیواره حلقوی سخت و محکمی احاطه شده اند. بخش مرکزی دیسک ممکن است از بخش ضعیف یا پارگی حلقه احاطه کننده، خارج شده و بیرون بزند. بیرون زدن محتوای دیسک باعث تحریک بافتهای عصبی مجاور و سیاتیک میشود. رباطها بافتهای نرم رشته محکمی هستند که محکم استخوانها را به یکدیگر وصل میکنند. رباطها هر یک از مهره ها را به مهره های دیگر وصل کرده و دیسکها را احاطه میکنند.

عصب هایی که حس را منتقل میکنند و عضله های پایین کمر و همچنین پاها را تغذیه میکنند، همگی از طریق دروازه های استخوانی که هر یک از آنها یک فورامن نام دارد، از کانال نخاعی کمر خارج میشوند. عضلات اطراف ستون فقرات مسئول خم شدن، کشیدن و چرخش کمر و همچنین حرکت دادن پاها که از طریق زردپی به پایین کمر متصل است، هستند.

آئورت و رگهای خونی که خون را به پاها انتقال میدهند از جلوی ستون فقرات کمر در شکم و لگن عبور میکنند. گره های لنفاوی و بافتهای دستگاه عصبی غیرارادی که در حفظ و کنترل مثانه و روده اهمیت دارند، این رگهای خونی را احاطه میکند.

رحم و تخمدان ها ساختارهای لگنی مهم در جلوی ناحیه لگن زنان هستند. غده پروستات یک ساختار لگنی مهم در مردان است. کلیه ها در هر دو طرف بدن در پشت شکم و جلوی ستون فقرات کمر قرار دارند. پوست روی ناحیه کمر توسط عصب هایی تحت پوشش قرار میگیرد که از ریشه های عصبی منشعب شده از ستون فقرات کمری عصبدهی میشوند.

آدرس اینستاگرام دکتر علی نقره کار

عملکرد ناحیه کمر چیست؟

ناحیه کمر یا ناحیه لامبار وظایف مهمی در بدن انسان دارد. از جمله وظایف آن میتوان به پشتیبانی ساختاری بدن، حرکت و محافظت از برخی از بافتهای بدن اشاره کرد. هنگامی که می ایستیم، پایین کمر وزن بالای بدن را تحمل میکند. هنگامی که از ناحیه کمر خم میشویم ،میچرخیم یا بدنمان را میکشیم پایین کمر در حرکت دخیل است. بنابراین آسیب دیدن این ساختارهایی که در تحمل وزن اهمیت دارد مانند بخش استخوانی، عضلانی، تاندونها و رباطهای ستون فقرات، اغلب هنگامی که بدن در حالت ایستاده قرار دارد و در حین حرکت های مختلف شناسایی میشود.

محافظت از بافتهای نرم دستگاه عصبی و طناب نخاعی و همچنین اندامهای مجاور لگن و شکم، یکی از عملکردهای حیاتی ستون فقرات و عضلات مجاور آن است.

یکی از مشکلاتی که اغلب افراد به طور حاد و مزمن در زندگی خود تجربه می‌ نمایند، احساس درد است. درد جدای از عامل ایجاد آن، می‌ تواند کار و زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار دهد و در مواردی، به شدت ناتوان کننده باشد. اگر در جایی از بدن خود دردی احساس می‌ کنید، با مراجعه به کلینیک درد دکتر علی نقره کار دارای برد تخصصی آنستزیولوژی و درد، می‌توانید به بهبود این شرایط بپردازید.


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :علی [ 1401-11-05 ]
سلام ممنون از مطلبتون اگر در مورد درمان خانگی هم توضیح داده بودید بهتر بود

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
شایع ترین عوامل بروز دیسک گردن در جوانیشایع ترین عوامل بروز دیسک گردن در جوانی

عارضه بیرون زدگی دیسک مشکلی نیست که بیشتر با افراد نوجوان و جوان ارتباط داشته باشد، اما می تواند در سنین پایین ایجاد شود. ... ادامه مطلب

اگر دچار کمر درد هستید چه حرکات و ورزشهایی برای شما مضر است؟اگر دچار کمر درد هستید چه حرکات و ورزشهایی برای شما مضر است؟

کمردرد یک اصطلاح کلی است که برای توصیف دردی که در ناحیه کمر یا قسمت پایینی ستون فقرات خود احساس می کنید، استفاده می شود . ... ادامه مطلب

تنگی کانال نخاعی چگونه درمان می شود؟تنگی کانال نخاعی چگونه درمان می شود؟

تنگی کانال نخاعی به باریک شدن کانال نخاعی و وارد آمدن فشار بر طناب نخاعی و عصبهای این منطقه گفته میشود. تنگی کانال نخاعی معمولا حاصل فرایند پیری است . ... ادامه مطلب

دکتر علی نقره کار - فوق تخصص درد

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465