تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
جراحی بسته دیسک کمردرمان نوین آرتروز زانودکتر علی نقره کار
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مربوط به سردرد / سردرد ناشی از گیرافتادگی عصب یا پینچ عصب گردن

سردرد ناشی از گیرافتادگی عصب یا پینچ عصب گردن

گیرافتادگی، پینچ‌ عصبی یا پیچ‌خوردگی عصب گردن (Pinched Neck Nerve) مشکلی است که هر شخصی ممکن است آن را تجربه کند. یا داشتن یک عصب فشرده در گردن ‌می‌تواند عامل یک درد واقعی در گردن باشد که فرد را اذیت کند. هر کسی ممکن است در زندگی خود دچار درد گردن شود؛ ممکن است فردی در وضعیت نامناسب بخوابد و با درد گردن بیدار شود. حتی عطسه‌‌کردن، سرفه‌‌کردن یا بیش از حد پشت میز خود نشستن نیز می‌توانند موجب این دردها شوند.

سردرد جزو مشکلات شایعی است که همه افراد حداقل یکبار در زندگی این درد را تجربه می‌کنند. امروزه روشهای موثر دارویی و غیر دارویی برای درمان سردرد وجود دارد که در کلینیک درد دکتر علی نقره کار قابل انجام می‌باشند. لطفا جهت مشاوره و دریافت نوبت از این مرکز با شماره تلفن 88670088 - 021 تماس حاصل فرمایید.

فشار بر اعصاب ‌می‌تواند باعث اسپاسم عضلات، سردرد و سایر علائم شود. معمولاً این علائم طی چند روز خود به خود برطرف ‌می‌شوند. اگرچه برخی موارد ‌می‌توانند ناتوان‌کننده باشند و فرد را از فعالیت‌های معمول باز دارند. برای آشنایی بیشتر با اعصاب پینج‌شده یا گیرافتاده در گردن، علائم آن در ادامه‌ی مطلب بیان می‌گردد:

عصب پیچ‌خورده‌ی گردن یا عصب پینچ‌شده‌ی گردن چیست؟

اعصاب فیبرهایی هستند که پیام‌‌هایی را به مغز شما ارسال ‌می‌کنند. هنگامی که بافت‌های اطراف عصب گردن به آن فشار می‌آورند این عصب در جایی که از نخاع منشعب می‌شود فشرده می‌گردد. این ‌فشردگی عصب می‌تواند باعث ایجاد درد شود که در شانه‌‌ها، بازو و قسمت بالای کمر گسترش ‌می‌یابد. همچنین فشردگی عصب گردن ‌می‌تواند ماهیچه‌‌های بازو را ضعیف کرده و دست‌‌ها و انگشتان شما را سوزن‌سوزن یا بی‌حس کند.

علائم:

علاوه بر درد شانه، بازو و قسمت فوقانی کمر، فشردگی عصب گردن ‌می‌تواند انواع خاصی از سردردها را ایجاد کند. معمولاً درد در همان سمتی از بدن ایجاد می‌شود که عصب گردن فشرده شده‌است. درد ‌ایجادشده می‌تواند بین تیغه‌‌های شانه به سمت پایین گسترش یابد. درد اغلب از پشت جمجمه به پیشانی، ابرو و چشم افراد منتقل ‌می‌شود. همچنین در برخی افراد فشردگی عصب گردن می‌تواند موجب تاری دید نیز شود. هنگا‌می‌که اعصاب بالای گردن درگیر ‌می‌شوند، آن را سردرد سرویکوژنیک (cervicogenic headache) ‌می‌نامند. این سردردها ‌می‌توانند کاملا شبیه میگرن باشند در حالی که منبع درد شما در گردن شما است. چرخاندن گردن، تکان‌دادن سر یا نگه‌داشتن آن در یک موقعیت برای مدت طولانی، مانند خیره‌شدن به کامپیوتر، ‌می‌تواند این سردرد عصبی را تحریک کند.

سردردهای سرویکوژنیک ‌می‌توانند بصورت موقتی ایجادشوند و سپس از بین بروند. این سردردها ممکن است چند ساعت، روز یا هفته نیز طول بکشند. با این حال، سردردهای ناشی از اعصاب پایین گردن شایع‌‌تر هستند. علائم دیگر عصب گردن ‌‌پیچ‌خورده ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 1. اسپاسم عضلات
 2. ایجاد درد هنگام حرکت گردن
 3. درد شانه و بازوی به شکل یک طرفه
 4. از دست دادن هماهنگی اجزای بدن
 5. کاهش رفلکس‌‌ها

اگر تب دارید، ناگهان دچار کاهش وزن شده‌اید و یا درد شما در طول شب بسیار بیشتر و شدیدتر است، باید با پزشک خود تماس بگیرید. دلایل دیگر ایجاد این علائم می‌تواند شامل سرطان یا ضعف سیستم ایمنی بدن باشد.برخی از بیماری‌‌های پزشکی، از جمله سرطان یا عفونت ستون فقرات نیز ‌می‌توانند علائمی‌شبیه پینچ عصب گردن ایجاد کنند.

سردرد

عوامل خطر

هر کسی ممکن است دچار پینچ یا گیرافتادگی عصب گردن شود. حداکثر 30 درصد از بیماران گزارش ‌می‌دهند که درد آنها هنگام نشستن، راه‌رفتن یا ایستادن شروع شده‌است. برخی دیگر از بیماران گزارش می‌دهند که این اتفاق بعد از عطسه یا سرفه رخ داده‌است. محققان ‌می‌گویند شایع‌‌ترین عوامل خطرساز مرتبط با گرفتگی عصب گردن عبارتند از:

 1. سفیدپوست بودن
 2. کشیدن سیگار
 3. داشتن سابقه‌ی پینچ عصبی
 4. بلند‌‌کردن اجسام سنگین
 5. تجهیزات رانندگی که ارتعاش دارند
 6. شیرجه از تخته‌ یا بُرد مخصوص شیرجه
 7. بازی گلف

علل

بیشتر اوقات، فشردگی عصب گردن به دلیل یکی از شرایط زیر رخ می‌دهد:

تشخیص

پس از معاینه‌ی شما، پزشکان معمولاً رفلکس‌‌های شما را بررسی ‌می‌کنند. علامت رایج عصب گردن شامل حالتی است که تاندون سه سر بازوی شما پاسخ رفلکسی مناسبی به تحریکات نمی‌دهد. این تاندون در پشت بازوی شما در بالای آرنج قرار دارد. پزشک شما در هنگام بررسی رفلکس آن با یک چکش لاستیکی به آن ضربه ‌می‌زند و پاسخ را اندازه‌گیری ‌می‌کند.

آزمایش دیگر روش Spurling maneuver است. پزشک شما در حالی که سر شما را به سمت آسیب‌دیده چرخانده‌است به آرا‌می‌ از بالا به آن فشار وارد می‌کند. اگر فشار رو به پایین باعث درد، بی‌حسی یا سوزن‌سوزن شدن شود، احتمالاً دچار پانچ عصب گردن شده‌اید.

آزمایشات تصویربرداری، مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI: ام آر آی) نیز ‌می‌تواند تشخیص یک عصب فشرده را تأیید کند. البته این روش یک روش گران است و معمولاً ضرورتی بر انجام آن نیست. پزشکان معمولاً در شش هفته‌ی اول MRI را توصیه نمی‌کنند مگر اینکه خدایی ناکرده تصادف کرده‌باشید یا ضربه‌ی سنگینی را تجربه کرده‌باشید. دلیل دیگر ممکن است رد سایر بیماری‌ها و علل احتمالی تهدیدکننده زندگی باشد. این مشکلات تهدیدکننده‌ی حیات شامل مشکلات نخاعی، عفونت، سکته‌ی مغزی یا سرطان هستند.

درمان

اکثر اعصاب گردن ‌‌پیچ‌خورده در عرض شش هفته و بصورت خودبه‌خود برطرف ‌می‌شوند. یک مطالعه نشان داده‌است که فیزیوتراپی یا استفاده از کولار گردن ممکن است اثرات مثبتی در بهبود سریع‌تر داشته‌باشد. پزشک شما احتمالاً مصرف مسکن‌های بدون نیاز به نسخه را پیشنهاد ‌می‌کند. Advil (ایبوپروفن) و سایر داروهای مشابه ‌می‌توانند به کاهش درد ماهیچه‌‌ها و سردردهای ناشی از فشار اعصاب کمک کنند.

پزشکان فوق تخصص درد گاهی اوقات برای تسکین التهاب، داروهای استروئیدی را به عصب آسیب‌دیده تزریق ‌می‌کنند (بلوک عصبی)، اما این روش معمولاً فقط پس از تجویز داروهای ضد درد و سایر درمان‌‌ها انجام ‌می‌شود.

اگر علائم شما بیش از شش هفته ادامه یابد، احتمالاً پزشک آزمایشات تصویربرداری را تجویز کرده و شاید نیاز به اقدامات جدید تری باشد.

اینستاگرام دکتر علی نقره کار

خلاصه:

فشردگی عصب گردن ‌می‌تواند باعث ایجاد درد شود که به شانه‌‌ها، بازوها و قسمت فوقانی کمر فرد سرایت ‌می‌کند. این حالت ‌می‌تواند باعث سوزن‌سوزن شدن و بی‌حسی در دست‌‌ها، انگشتان دست و سردرد شود.

هر کسی ‌می‌تواند فشردگی عصب را تجربه کند، اما این حالت بیشتر در افراد میانسال و مسن دیده ‌می‌شود. بروز این مشکلات معمولاً مربوط به تغییرات طبیعی هستند که با افزایش سن در ستون فقرات شما اتفاق ‌می‌افتد. داروهای ضد درد بدون نیاز به نسخه ‌می‌توانند شما را تسکین دهند. فیزیوتراپی، مراقبت‌‌های کایروپراکتیک و استفاده از کولار گردن نیز ‌می‌تواند کمک‌کننده باشد. خبر خوب این است که اعصاب گردن فشرده معمولا به خودی خود برطرف ‌می‌شوند.

یکی از مشکلاتی که اغلب افراد به طور حاد و مزمن در زندگی خود تجربه می‌نمایند، احساس درد است. درد جدای از عامل ایجاد آن، می‌تواند کار و زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار دهد و در مواردی، به شدت ناتوان کننده باشد. اگر در جایی از بدن خود دردی احساس می‌کنید، با مراجعه به کلینیک درد دکتر علی نقره کار دارای بورد تخصصی آنستزیولوژی و درد، می‌توانید به بهبود این شرایط بپردازید.


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تقویت تاندون آشیل با ورزشتقویت تاندون آشیل با ورزش

تاندون آشیل یک بافت فیبری قوی است که عضلات پشت ساق پا را به استخوان پاشنه شما متصل می کند. اگر تاندون آشیل خود را بیش از حد کشش دهید ، ممکن است به طور کامل یا بخشی از آن پاره شود که به دنبال آن یک درد شدید فوری در پشت مچ پا و پایین ساق پا ایجاد میشود. ... ادامه مطلب

جراحی لیزری دیسک کمرجراحی لیزری دیسک کمر

از جمله روشهای نوین و بدون خطر در درمان دیسکهای کمر و گردن عمل بسته دیسک با کمک لیزر یا جراحی لیزری دیسک میباشد. این اعمال بدون بیهوشی و برش جراحی انجام میشود. دراین اعمال نیازی به کارگذای پیچ و پلاک یا پروتز نیست و وقوع چسبندگی نخاع در آن صفر است ... ادامه مطلب

التهاب تاندون ماهیچه دو سر بازو و درد مفصل شانهالتهاب تاندون ماهیچه دو سر بازو و درد مفصل شانه

التهاب تاندون عضله دو سر بازو اغلب به دلیل فعالیت هایی که شامل بالا بردن دست بالاتر از ارتفاع سر می شوند مثل حرکت دادن اجسام با دست یا شنا کردن،می باشد. در این حرکات، عضله دو سر بازو در میان عضلات مختلف دارای بیشترین تحرک است ... ادامه مطلب

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465