تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
درمان نوین آرتروز گردن و کمردرمان نوین آرتروز زانوجراحی بسته دیسک کمر
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مربوط به درد شانه / سندرم گیر افتادگی شانه چیست و چگونه درمان میشود؟

سندرم گیر افتادگی شانه چیست و چگونه درمان میشود؟

یکی از شایع ترین مشکلاتی که متخصصان درد، طب فیزیکی و ارتوپدی با آن مواجه هستند؛ التهاب مفصل شانه است. بسیاری از مردم برای درد شانه به پزشک مراجعه می‌کنند و یک تشخیص رایج که در ارتباط با این درد داده می شود «بورسیت شانه» یا «تاندونیت روتاتور کاف» است. بورسیت شانه و تاندونیت روتاتور کاف هر دو التهاب ناحیه خاصی در مفصل شانه هستند که مجموعه‌ای از علائم را ایجاد می‌کنند. اصطلاح مناسب برای این علائم سندرم گیرافتادگی شانه است.

آنچه در این مطلب میخوانید

کلینیک درمان درد دکتر علی نقره کار ، آماده ارائه خدمات تشخیصی - درمانی به منظور بهبود درد بیماران مبتلا به شانه یخ زده یا منجمد می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌ تلفن 88670088 - 021 تماس حاصل فرمایید.

سندرم گیر افتادگی شانه چیست؟

سندرم گیرافتادگی شانه زمانی رخ می دهد که التهاب تاندون های روتاتور کاف و بورس اطراف این تاندون ها وجود داشته باشد. بین تاندونیت و بورسیت تفاوت وجود دارد، اما ترکیبی از این مشکلات در اکثر موارد سندرم گیرافتادگی شانه نامیده می‌شود.

شانه مفصل پیچیده ای است که چندین استخوان، ماهیچه و رباط اندام فوقانی را به قفسه سینه متصل می کند. سندرم گیرافتادگی شانه زمانی رخ می دهد که بین بالای استخوان بازو و آکرومیون (نوک تیغه شانه) التهاب وجود داشته باشد. بین این استخوان ها تاندون های روتاتور کاف و بورس که از این تاندون ها محافظت می کنند قرار دارند. به طور معمول، این تاندون‌ ها بدون زحمت در این فضا که فضای ساب آکرومیال نامیده می‌ شود، می‌ لغزند.

علل سندرم گیر افتادگی شانه

سندرم گیرافتادگی شانه یک اصطلاح توصیفی برای نیشگون گرفتن تاندون ها و بورس روتاتور کاف بین استخوان ها است. در بسیاری از افراد مبتلا به این مشکل، شکل استخوان به گونه ای است که فضای کمتری نسبت به سایر افراد این این ناحیه دارند. بنابراین، ضخیم شدن کوچک تاندون ها یا بورس ها می تواند علائم ایجاد کند. در نهایت، این فضا برای قرار دادن تاندون ها و بورس بسیار باریک می شود و هر بار که این ساختارها بین استخوان ها حرکت داشته باشد، گیر می کند.

اغلب یک آسیب اولیه وجود دارد که روند التهاب را آغاز می کند. پس از آن، مشکل می تواند خود تشدید شود. التهاب باعث ضخیم شدن تاندون ها و بورس می شود. پس از آن ضخیم شدن فضای بیشتری را اشغال می کند و بنابراین تاندون ها و بورس بیشتر تحت فشار قرار می گیرند؛ که باعث التهاب بیشتر و ضخیم شدن بیشتر تاندون ها و بورس و ... می شود.

سندرم گیرافتادگی شانه

علائم سندرم گیر افتادگی شانه

علائم رایج بورسیت شانه عبارتند از:

تشخیص سندرم گیرافتادگی شانه

تشخیص سندرم گیرافتادگی معمولاً با یک معاینه فیزیکی کامل انجام می شود. تشخیص این عارضه نیاز به آشنایی کامل با علل مختلف درد شانه دارد، زیرا سایر مشکلات می توانند علائم مشابهی را ایجاد کنند. تشخیص دقیق برای درمان مناسب ضروری است. اشعه ایکس معمولا برای ارزیابی آناتومی استخوانی شانه انجام می شود. ممکن است MRI در نظر گرفته شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ نشانه ای از پارگی روتاتور کاف وجود ندارد.

سندرم گیرافتادگی و پارگی روتاتور کاف مشکلات متفاوتی هستند و اگرچه به هم مرتبط می‌شوند؛ درمان متفاوتی دارند. پارگی روتاتور کاف بیشتر به مداخله جراحی نیاز دارد، اگرچه حقیقت این است که اکثر پارگی‌های روتاتور کاف را می‌توان با درمان‌های غیرتهاجمی نیز مدیریت کرد.

روشهای درمان سندرم گیر افتادگی شانه

اکثر بیماران مبتلا به بورسیت شانه می توانند با برخی درمان های ساده و غیر جراحی تسکین پیدا کنند. فقط در شرایط نادری برای درمان بورسیت شانه جراحی لازم است. درمان های خاص ممکن است بسته به ترجیحات بیماران، انتظارات آنها و پاسخ آنها به درمان متفاوت باشد. در ادامه به درمان جراحی و غیر جراحی این عارضه می‌پردازیم که عبارتند از :

درمان غیر جراحی

بسیاری از افراد مبتلا به سندروم گیر افتادگی شانه با استراحت و درمان های غیر جراحی از جمله فیزیوتراپی و داروهای ضد التهابی با کاهش درد مواجه می‌شوند. یکی از رایج‌ترین کاربردهای تزریق کورتیزون برای درمان سندرم گیرافتادگی شانه است. اگر می‌خواهید هر یک از این درمان‌ها را برای سندرم گیرافتادگی خود دنبال کنید، بهتر است با متخصص درد مشورت نمایید. اگر درمان ها حداقل برای سه تا شش ماه بدون بهبود علائم امتحان شده باشند، ممکن است روش جراحی رفع فشار ساب آکرومیال در نظر گرفته شود.

اینستاگرام دکتر علی نقره کار

خلاصه مطلب

سندرم گیرافتادگی شانه به التهاب تاندون‌های روتاتور کاف و بورسیت شانه گفته می‌شود که این تاندون‌ها را احاطه کرده است. این عارضه رایج می‌تواند باعث درد در مفصل شانه شود، به‌ ویژه زمانی که بازو برای انجام فعالیتی بالای سر قرار می‌ گیرد. خوشبختانه، درمان های ساده اغلب در کنترل التهاب مرتبط با بورسیت یا تاندونیت شانه موثر هستند. اگر این درمان های ساده برای کنترل علائم شما کافی نباشد، گزینه های جراحی تهاجمی وجود دارد که می توان در نظر گرفت.

به طور کلی، این موارد تنها زمانی در نظر گرفته می‌شوند که درمان‌های ساده‌تر دیگر مؤثر نباشند. در حالی که درمان جراحی می تواند در این شرایط موثر باشد، توانبخشی پس از عمل و عوارض احتمالی ناشی از جراحی ممکن است توصیه شود. به همین دلیل، بهتر است ابتدا درمان های غیر تهاجمی که توسط متخصص درد ارائه می‌شوند؛ را امتحان کنید تا ببیند آیا مؤثر هستند یا خیر.

اگر دچار درد کمر هستید؛ می‌توانید با مراجعه به کلینیک درد دریابید جراحی دیسک کمر به درمان درد شما کمک می‌کند یا خیر؟! لازم به ذکر است یکی از بهترین و کم عارضه ترین روشهای جراحی دیسک، عمل بسته دیسک کمر با لیزر است.


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
از کجا بفهمیم دیسک کمر داریم؟از کجا بفهمیم دیسک کمر داریم؟

فتق دیسک همراه با پارگی پوسته بیرونی دیسک است که باعث خارج شدن ماده نرم داخل آن می گردد. بیرون زدگی دیسک، اگر درمان نشود، تاثیرات منفی دارد . ... ادامه مطلب

تأثیر اوزون تراپی در مبتلایان به درد زانوتأثیر اوزون تراپی در مبتلایان به درد زانو

در میان روشهای درمانی زانو درد یکی از روش های کم تهاجمی درمانی، تزریق گاز اوزون به زانو است که عوارض کمی نسبت به سایر روشهای درمانی دارد. ... ادامه مطلب

علائم شایع دیابت نوع 2 چه هستند؟علائم شایع دیابت نوع 2 چه هستند؟

دیابت نوع دوم ممکن است نشانه ها و علائم خفیف یا شدید داشته باشد و البته این به شرطی است که دیابت از خود علائمی بروز دهد . ... ادامه مطلب

دکتر علی نقره کار - فوق تخصص درد

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465