تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
جراحی بسته دیسک کمرجراحی بسته دیسک کمردرمان نوین آرتروز گردن و کمر
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / خدمات کلینیک درد / درمان دردهای مزمن با روشهای متخصصان درد

درمان دردهای مزمن با روشهای متخصصان درد

درد اصطلاح کلی است که احساسات ناخوشایند در بدن را توصیف می‌کند و از فعال شدن سیستم عصبی منشأ می‌گیرد. درد می‌تواند در محدوده آزار دهنده تا ناتوان کننده قرار گیرد و می‌تواند احساسی مانند یک درد ناگهانی و شدید تا یک درد خفیف و مزمن ایجاد نماید. درد حاد معمولاً ناگهانی ظاهر شده و مدت زمان محدودی دارد. این نوع از انواع درد اغلب به دلیل آسیب به بافت‌هایی چون استخوان، عضله یا اندام‌ها ایجاد می‌شود و شروع آن معمولاً با احساس نگرانی یا استرس همراه است. درد مزمن مدت زمان بیشتری نسبت به درد حاد طول می‌کشد و به‌ طور کلی تا حدودی نسبت به درمان پزشکی مقاوم است. همچنین درد مزمن می‌تواند ناشی از بافت آسیب‌ دیده باشد؛ اما اغلب می‌توان آن را به آسیب‌هایی در عصب نسبت داد. درد حاد و درد مزمن می‌توانند ناتوان‌ کننده باشند و هر دو این مدل از انواع درد می‌توانند هم بر حالت روانی فرد اثر بگذارند و هم از آن تأثیر پذیرند. با این حال، ماهیت درد مزمن (که معمولاً همواره با فرد است و تقریباً می‌توان گفت دائمی است) فرد را حساس کرده و دچار عوارض جانبی روانی، مثل افسردگی و اضطراب می‌کند. پزشکان در زمینه مدیریت درد، روش‌هایی را برای کنترل و درمان دردهای مزمن ارائه می‌دهند. علاوه بر این، آنها به عنوان مشاور با سایر متخصصان کار می‌کنند و با آنها همکاری می‌کنند تا بهترین روش برای مدیریت و کاهش شرایط دردناک را تعیین کنند. مداخله اولیه فرصتی برای مدیریت موفق درد و جلوگیری از تأثیر آن بر توانایی و عملکرد شما در کلیه جنبه‌های زندگی می‌ باشد.

آنچه در این مطلب میخوانید

یکی از مشکلاتی که اغلب افراد به طور حاد و مزمن در زندگی خود تجربه می‌نمایند، احساس درد در نقاط مختلف بدن، از جمله کمر، زانوها، دست و ... است. درد جدای از عامل ایجاد آن، می‌تواند کار و زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار دهد و در مواردی، به شدت ناتوان کننده باشد. اگر در جایی از بدن خود دردی احساس می‌کنید، با مراجعه به کلینیک دکتر علی نقره کار دارای برد تخصصی آنستزیولوژی و درد، می‌توانید به بهبود و درمان درد خود بپردازید. برای کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با این مرکز با شماره تلفن 88670088 - 021 تماس حاصل فرمایید.

علت‌ بروز درد

درمان دردهای مزمن با روشهای متخصصان درد

علائم درد مزمن

علائم شایع درد های مزمن عبارتند از:

پنج نوع متداول درد عبارتند از:

درد حاد

درد حاد به این معنی است که درد کوتاه است (به طور نسبی)، از چند دقیقه تا حدود سه ماه (بعضی اوقات تا شش ماه) ادامه دارد. درد حاد همچنین تمایل دارد که به آسیب بافت نرم یا بیماری موقتی مربوط شود، بنابراین به طور معمول پس از بهبودی آسیب یا فروکش بیماری، فروکش می کند. اگر صدمه به درستی برطرف نشود یا اگر درد نشان دهنده سوء عملکرد باشد، درد حاد ناشی از آسیب ممکن است به درد مزمن تبدیل شود. به طور کلی پاسخ طبیعی به آسیب. به طور ناگهانی شروع می شود و معمولاً کوتاه مدت است.

درد مزمن

درد مزمن طولانی تر است. می تواند ثابت یا متناوب باشد. به عنوان مثال، سردردها را می توان دردی مزمن دانست که بیش از چندین ماه یا سال ادامه داشته باشد حتی اگر درد همیشه وجود نداشته باشد. درد مزمن غالباً به دلیل وضعیت سلامتی مانند آرتروز، فیبرومیالژیا یا بیماری ستون فقرات است. پس زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد معمولاً بیش از سه ماه طول می کشد.

درد عصبی

درد نوروپاتیک به دلیل آسیب به اعصاب یا سایر قسمت های سیستم عصبی است. اغلب به عنوان تیراندازی، خنجر زدن یا سوزش درد توصیف می شود، یا احساس سوزن زدن دارد. همچنین می تواند روی حساسیت به لمس تأثیر بگذارد و باعث شود کسی در احساس گرما یا سرما مشکل داشته باشد. درد نوروپاتیک نوع متداولی از درد مزمن است. ممکن است به صورت مقطعی باشد و می تواند آنقدر شدید باشد که انجام کارهای روزمره را با مشکل روبرو کند. از آنجا که درد می تواند در حرکت طبیعی اختلال ایجاد کند، همچنین می تواند منجر به مشکلات حرکتی شود.

درد رادیکولار

درد رادیکولیک نوعی درد خاص است که می تواند هنگام فشرده شدن یا ملتهب شدن عصب نخاعی رخ دهد. از پشت و ران به داخل پا از طریق ستون فقرات و ریشه عصب نخاعی تابش می کند. افرادی که درد رادیکولیک دارند ممکن است دچار گزگز، بی حسی و ضعف عضلانی شوند. به دردی که از پشت و پا ساطع می شود رادیکولوپاتی گفته می شود. معمولاً به عنوان سیاتیک شناخته می شود؛ زیرا این درد به دلیل تحت تأثیر قرار گرفتن عصب سیاتیک است. این نوع درد اغلب ثابت است و افراد می توانند آن را در عمق پا احساس کنند. پیاده روی، نشستن و برخی فعالیت های دیگر می تواند درد سیاتیک را بدتر کند. این یکی از رایج ترین اشکال درد رادیکولیک است.

درد ناشی از آسیب بافت

علت بیشتر درد، ناشی از آسیب بافتی است. این درد ناشی از آسیب به بافت های بدن است. این آسیب می تواند به استخوان، بافت نرم یا اندام ها وارد شود. درد ناشی از آسیب بافتی می تواند حاد باشد. به عنوان مثال، آسیب های ورزشی مانند پیچ خوردگی مچ پا یا انگشت چمن اغلب نتیجه آسیب بافت نرم است یا می تواند مزمن باشد، مانند آرتروز یا سردردهای مزمن و برخی از درمان های پزشکی مانند اشعه برای سرطان نیز می تواند باعث آسیب بافتی شود که منجر به درد شود.

عوارض دردهای مزمن

اگر درد برای مدتی طولانی وجود داشته باشد، می تواند باعث ایجاد احساس خستگی شدید شده و یا ممکن است به افسردگی منجر شود. همچنین می تواند در فعالیت های اجتماعی و فیزیکی اختلال ایجاد کند. ناراحتی های عاطفی می توانند درد را بدتر کنند. ممکن است سیستم ایمنی بدن شما ضعیف شود که همین قضیه منجر به ایجاد بسیاری از عفونت ها و بیماری ها می شود.

تشخیص درد

پزشک در مورد هرگونه بیماري یا آسیبی که ممکن است موجب شروع درد شده باشد، سؤال میکند. همچنین، براي کسب اطلاعات بیشتر درباره نوع دردي که احساس میکنید و مدت زمانی که دچار آن بوده‌اید سؤالاتی میپرسد، مانند زمان شروع درد، محل آن، نوع و شدت درد. پزشک شما ممکن است از آزمایشاتی براي ارزیابی بهتر و تشخیص منشأ درد استفاده کند مانند:

درمان دردهای مزمن با روشهای متخصصان درد

درمان‌ های دارویی برای کاهش درد در کلینیک درد

درمان‌ های غیر دارویی برای درد مزمن

درمان روانی و رفتاری برای کاهش درد در کلینیک درد

اینستاگرام دکتر علی نقره کار

درمان‌ های ذهن- بدن برای رفع درد مزمن

  1. تکنیک‌های ریلکسیشن: این شامل تمرین‌های تنفسی و روش دیگری برای ریلکسیشن است.
  2. آموزش ذهن آگاهی (حضور در لحظه).
  3. بیو فیدبک: بیماران می‌توانند این روش را برای کنترل عملکرد بدن از جمله ضربان قلب و فشار عضلات بیاموزند.
  4. لمس درمانیHealing Touch: یک انرژی درمانی شفابخش است که پزشک در آن از دست استفاده می‌کند تا عمداً بر روی میدان‌های انرژی تأثیر بگذارد تا بهبودی را از طریق کاهش درد، اضطراب و خستگی و بهبود سلامتی روانی حاصل کند. این روش برای درد شکم و همچنین درد ناشی از سرطان، بیماری سلول داسی شکل و جراحی قلب مورد استفاده قرار گرفته است.

اگر دچار کمردرد هستید؛ این عارضه ممکن است مربوط به آرتروز ستون مهره ها یا دیسک باشد؛ در هر صورت شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک درد دریابید جراحی دیسک کمر به درمان درد شما کمک می‌کند یا خیر؟! لازم به ذکر است یکی از بهترین و کم عارضه ترین روشهای جراحی دیسک، عمل بسته دیسک کمر با لیزر است.


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :ترنج [ 1402-05-30 ]
سلام روز بخیر.آقاید دکتر تشکر میکنم از اینکه وقت میزارید و به پیا مها جواب میدید..من سوالم اینه که ممکنه کسی کمر و گردن دردش از اعصابش باشه..چون من شخصا عصبی هستم و اطرافیانم همه بهم میگن که از اعصابه

زهرا نورانی نژاد [ 1402-02-15 ]
ممنون بابت مطالب خوب شما بسیار مفید واقع شد

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمان دردهای باقیمانده از عمل جراحی باز دیسکدرمان دردهای باقیمانده از عمل جراحی باز دیسک

عمل بسته ی رفع چسبندگی که با نام عمل کودال نوروپلاستی با کاتتر راکس نیز شناخته میشود، به بیمارانی که از تزریق اپی دورال جواب نگرفته اند کمک میکند و باعث تسکین درد آنها میشود. ... ادامه مطلب

استفاده از کفی کفش برای بر طرف کردن درد مفاصل پااستفاده از کفی کفش برای بر طرف کردن درد مفاصل پا

جالب است بدانید که استفاده از کفش مناسب یکی از مواردی است که تقریباً تمام پزشکان و تمام مقالات و تحقیقات پزشکی برای درمان و بهبود درد های مفصلی توصیه می کنند ... ادامه مطلب

درمان بیرون زدگی دیسک با اوزون تراپیدرمان بیرون زدگی دیسک با اوزون تراپی

بیرون زدگی دیسک یک سیگنال هشدار دهنده است و کسی که دیسک ستون فقرات آسیب دیده را تجربه کرده باشد می داند که چقدر دردناک است . ... ادامه مطلب

دکتر علی نقره کار - فوق تخصص درد

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465