تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
جراحی بسته دیسک کمردکتر علی نقره کارجراحی بسته دیسک کمر
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مربوط به درد لگن / درد و التهاب عضله تنسور فاسیا لاتا

درد و التهاب عضله تنسور فاسیا لاتا

ماهیچه کشنده نیام پهن یا عضله تنسور فاسیا لاتا (Tensor fasciae latae muscle) یکی از ماهیچه‌ های ناحیه قدامی ران است. کارکرد آن خم کردن ران و چرخاندن ران به سمت داخل است. این ماهیچه کشنده نوار درشت ‌نی نیام پهن است و در تثبیت مفصل زانو و ران نقش دارد. خاستگاه ماهیچه کشنده نیام پهن، ستیغ تهیگاهی (ایلیاک کرست) و پیوندگاه آن مسیر تهیگاهی‌درشت ‌نی (ایلیوتیبیال) نیام پهن است. ماهیچه کشنده نیام پهن از قسمت قدامی لبه بیرونی ستیغ تهیگاهی منشأ گرفته بین ماهیچه‌های سرینی متوسط و خیاطه (سارتوریوس) سطح عمقی نیام پهن (فاسیا لاتا) را تشکیل می‌دهد. عصب‌ گیری آن از عصب سرینی بالایی (عصب گلوتئال فوقانی) است.

آنچه در این مطلب میخوانید

فاسیا بافت پیوندی است که در زیر پوست قرار دارد و پوست را به عضلات متصل می کند. فاسیا لاتا نامی فاسیا سطح خارجی ران است. التهاب این فاسیا به دلیل استفاده بیش از حد یا نادرست از پاها باعث سندروم فاسیا لاتا می شود. درد این سندروم در سمت خارجی ران احساس می شود و می تواند به قسمت های دیگر ران نیز پخش شود. درد با حرکت زیاد می شود و با ثابت نگه داشتن پا کم می شود که این تغییرات راه رفتن را برای بیمار بسیار دردناک می کنند. ممکن است به دلیل گرفتگی عضلات باسن و کمر درد این بیماری در کمر و پشت باسن نیز احساس شود. درد در این بیماران، معمولاً در ناحیه مفصل لگن و خارج ران است که بعضاً به زانو انتشار می یابد. این نوع درد ممکن است با درد بورسیت تروکانتریک، درگیری ریشه اعصاب کمری (رادیکولوپاتی) و مشکلات مفصل لگن (هیپ) اشتباه گرفته شود.

عملکرد عضله تنسور فاسیا لاتا

علت درد عضله تنسور فاسیا لاتا

ایلیوتیبیال (IT Band) یک تاندون بلند در سطح خارجی ران است که از عضله «تنسور فاسیا لاتا» تا استخوان «درشت نی» در زیر زانو کشیده شده است. این تاندون در مسیر خود از روی بخش انتهایی استخوان ران (Femoral Candyle) عبور می‌کند. در زمان دو یا پیاده‌روی در صورتی که پا فرم مناسبی نداشته و کمی به سمت داخل چرخیده باشد، با باز و بسته شدن مداوم زانو، در این قسمت سایش ایجاد می‌شود. این اصطکاک می‌تواند باعث سفت شدن یا التهاب Fascia (لایه‌ی پرده‌مانندی که ماهیچه‌ ها را از هم جدا می‌کند) شود. این درد از یک درد جزئی و مبهم شروع شده و با گذشت زمان به یک درد دائمی در قسمت بیرونی زانو تبدیل می‌شود. این سندروم می‌تواند کارهای ساده‌ای مثل بالا رفتن از پله‌ها و یا حتی راه رفتن شما را با درد همراه کند، همچنین ممکن است پایانی برای تمرینات شما رقم بزند.
علاوه بر تکنیک‌های نامناسب دویدن و کفش فرسوده، ضعف در ماهیچه‌ های تثبیت‌ کننده‌ ی پا، زانو و باسن می‌تواند عاملی برای ایجاد این آسیب باشد. عضلات ضعیف نمی‌توانند تعادل و ثبات لازم برای هر قدم که برمی‌دارید را تأمین کنند؛ اما تمرینات منظم، می‌تواند شما را در حفظ تعادل و بهبود آسیب‌ دیدگی کمک کند. ممکن است این بیماری با التهاب بورس قرار گرفته در زیر این فاسیا اتفاق بی افتد که باعث پیچیده شدن تشخیص می شود.

علائم درد عضله تنسور فاسیا لاتا

این افراد معمولاً در حالت نشسته، راه رفتن سریع و دراز کشیدن روی عضله TFL همان سمت و حتی سمت مقابل دردشان تشدید می شود. به این افراد توصیه می شود ترجیحاً روی عضله دردناک دراز نکشند و در صورتی که روی طرف مقابل دراز کشیدند، بین دو ران بالش قرار دهند. بیماران معمولاً تمایل دارند در حالت ایستاده کمی مفصل ران خود را خم نگه دارند.

عضله تنسور فاسیا لاتا

تشخیص درد عضله تنسور فاسیا لاتا

تشخیص براساس شرح حال و معاینه دقیق است. ممکن است پزشک متخصص برای اطمینان بیشتر و رد تشخیص های دیگر، درخواست آزمایشات خونی، تصویربرداری (عکس ساده یا MRI) و نوار عصب - عضله بکند. رادیوگرافی ممکن است رسوب کلسیم در باند و ساختارهای اطراف را نشان دهد. درصورت شک پزشک به بورسیت، وجود تومور یا تخریب شدن بافت داخل مفصل انجام MRI و یا تصویربرداری سونوگرافی الزامی است. الکترومایوگرافی به افتراق این بیماری از اختلالات عصبی و رادیکولوپاتی کمری (اختلال اعصاب خارج شده از نخاع کمری به دلیل فشار مهره های ستون فقرات روی آنها) کمک می کند.

درمان التهاب فاسیا لاتا با تزریق داخل مفصل

تزریق داروی کورتیکواستروئید یا داروی بی حسی موضعی به طور مستقیم به مفصل ممکن است در کاهش التهاب و فراهم آوردن تسکین درد مفید باشد. برای اطمینان از اینکه تزریق دقیقاً داخل مفصل انجام می گیرد، جایی که تزریق، تأثیر بهتری بر جای می گذارد، سوزن تزریق با استفاده از تصاویری که بیشتر اوقات توسط سونوگرافی تهیه می شود، هدایت می شود. اشعه ایکس یا توموگرافی کامپیوتری (CT) نیز می تواند برای راهنمایی استفاده شود. مهم ترین عارضه این تزریق عفونت است که با استفاده از روش های استریل مناسب می توان به راحتی جلوی آن را گرفت. حدود 25 درصد از بیماران بعد از تزریق افزایش درد خواهند داشت که به دلیل ورود سوزن به بافت های زانو است. این درد و درد اصلی بیماری بعد از مدتی از بین می روند.

اینستاگرام دکتر علی نقره کار

تقویت عضله تنسور فاسیا لاتا

زمانی که استخوان ران به‌ وسیله عضلات مختلف تا کننده مفصل ران خم می‌شود، عضله تنسور فاسیا لاتا یا کشنده پهن نیام (علاوه بر اجرای حرکت فوق) با انجام چرخش مختصر مفصل ران به‌ طرف داخل، از چرخش خارجی این مفصل جلوگیری می‌ کند. عضله کشنده پهن نیام به هنگام انجام حرکات خم کردن و چرخش داخلی مفصل ران، منقبض می‌ شود. اگر چه حرکت فوق به‌ طور ضعیفی انجام می‌ شود، برای هدایت مستقیم پا به‌ طرف جلو به هنگام راه رفتن و دویدن، مهم و حیاتی است، بنابراین، زمانی که از وضعیت طاق‌ باز پاها را به‌ طرف بالا می‌بریم و آنها را به‌ طرف داخل نیز می‌ چرخانیم، عضله کشنده پهن نیام به فعالیت واداشته می‌ شود.
برای تقویت عضله تنسور فاسیا لاتا ابتدا فرد به پهلو دراز می‌ کشد و سپس با انجام تمرینات دور کردن مفصل ران در مقابل نیروی جاذبه زمین و نیروی مقاوم خارجی به این هدف دست می‌ یابد. این تمرین، به ‌سادگی به ‌وسیله دور کردن پای بالایی و سپس پایین آوردن آهسته و قراردادن آن در کنار پای دیگر، انجام می‌شود. برای تمرین اختصاصی عضله کشنده پهن نیام، فرد حالت ۴ دست‌ و پا به خود می‌گیرد و ران‌ها را از جانب به بیرون دور می‌ کند.

اگر دچار کمر درد هستید، با مراجعه به یک متخصص درد خوب می‌توانید با بهبود یا کاهش درد خود، روندی طبیعی در زندگی روزمره داشته باشید. کلینیک کمردرد دکتر علی نقره کار در تهران می‌تواند ارائه دهنده بهترین روشهای درمان کمر درد به شما مراجعین محترم باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88670088 - 021 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :اسماعلیلی [ 1403-01-08 ]
ضمن سپاس.اگر ورزش ها با تصویر نشان داده می شد بهتر بود.

نگارمقدم [ 1402-09-25 ]
متشکرم. مقاله کاربردی، واضح و مفید بود. من مربی حرکات اصلاحی و حرکت درمانی هستم برایم مفید بود. متشکرم

ظفر [ 1402-05-29 ]
ممنونم دکتر ز سایت خوبتون اشما فوق العاده هستید و با مهارت

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مضرات بالا و پایین رفتن از پله ها برای زانومضرات بالا و پایین رفتن از پله ها برای زانو

اگر آرتروز زانو دارید، استفاده مکرر از پله‌ ها به‌مرور مشکل ساز خواهد بود؛ زیرا از پله‌ یا مسیر پرشیب فشار زیادی بر مفاصل وارد می کند ... ادامه مطلب

سندرم گیر افتادگی شانه چیست و چگونه درمان میشود؟سندرم گیر افتادگی شانه چیست و چگونه درمان میشود؟

سندرم گیرافتادگی شانه زمانی رخ می دهد که التهاب تاندون های روتاتور کاف و بورس اطراف این تاندون ها وجود داشته باشد. بین تاندونیت و بورسیت تفاوت وجود دارد ... ادامه مطلب

اگر به شانه درد مبتلا هستید این مطلب را بخوانیداگر به شانه درد مبتلا هستید این مطلب را بخوانید

شانه متحرک ترین مفصل بدن است. تورم، آسیب یا تغییرات استخوانی در ماهیچه ها، می تواند باعث درد شانه شود. ... ادامه مطلب

دکتر علی نقره کار - فوق تخصص درد

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465