تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
جراحی بسته دیسک کمردرمان نوین آرتروز زانودرمان نوین آرتروز گردن و کمر
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مربوط به درد لگن / درد و التهاب عضله تنسور فاسیا لاتا

درد و التهاب عضله تنسور فاسیا لاتا

ماهیچه کشنده نیام پهن یا عضله تنسور فاسیا لاتا (Tensor fasciae latae muscle) یکی از ماهیچه‌های ناحیه قدامی ران است. کارکرد آن خم کردن ران و چرخاندن ران به سمت داخل است. این ماهیچه کشنده نوار درشت ‌نی نیام پهن است و در تثبیت مفصل زانو و ران نقش دارد. خاستگاه ماهیچه کشنده نیام پهن، ستیغ تهیگاهی (ایلیاک کرست) و پیوندگاه آن مسیر تهیگاهی‌درشت ‌نی (ایلیوتیبیال) نیام پهن است. ماهیچه کشنده نیام پهن از قسمت قدامی لبه بیرونی ستیغ تهیگاهی منشأ گرفته بین ماهیچه‌های سرینی متوسط و خیاطه (سارتوریوس) سطح عمقی نیام پهن (فاسیا لاتا) را تشکیل می‌دهد. عصب‌گیری آن از عصب سرینی بالایی (عصب گلوتئال فوقانی) است.

آنچه در اين مطلب مي خوانيد:

فاسیا بافت پیوندی است که در زیر پوست قرار دارد و پوست را به عضلات متصل می کند. فاسیا لاتا نامی فاسیا سطح خارجی ران است. التهاب این فاسیا به دلیل استفاده بیش از حد یا نادرست از پاها باعث سندروم فاسیا لاتا می شود. درد این سندروم در سمت خارجی ران احساس می شود و می تواند به قسمت های دیگر ران نیز پخش شود. درد با حرکت زیاد می شود و با ثابت نگه داشتن پا کم می شود که این تغییرات راه رفتن را برای بیمار بسیار دردناک می کنند. ممکن است به دلیل گرفتگی عضلات باسن و کمر درد این بیماری در کمر و پشت باسن نیز احساس شود. درد در این بیماران، معمولاً در ناحیه مفصل لگن و خارج ران است که بعضاً به زانو انتشار می یابد. این نوع درد ممکن است با درد بورسیت تروکانتریک، درگیری ریشه اعصاب کمری (رادیکولوپاتی) و مشکلات مفصل لگن (هیپ) اشتباه گرفته شود.

عملکرد عضله تنسور فاسیا لاتا

علت درد عضله تنسور فاسیا لاتا

ایلیوتیبیال (IT Band) یک تاندون بلند در سطح خارجی ران است که از عضله «تنسور فاسیا لاتا» تا استخوان «درشت نی» در زیر زانو کشیده شده است. این تاندون در مسیر خود از روی بخش انتهایی استخوان ران (Femoral Candyle) عبور می‌کند. در زمان دو یا پیاده‌روی در صورتی که پا فرم مناسبی نداشته و کمی به سمت داخل چرخیده باشد، با باز و بسته شدن مداوم زانو، در این قسمت سایش ایجاد می‌شود. این اصطکاک می‌تواند باعث سفت شدن یا التهاب Fascia (لایه‌ی پرده‌مانندی که ماهیچه‌ها را از هم جدا می‌کند) شود. این درد از یک درد جزئی و مبهم شروع شده و با گذشت زمان به یک درد دائمی در قسمت بیرونی زانو تبدیل می‌شود. این سندروم می‌تواند کارهای ساده‌ای مثل بالا رفتن از پله‌ها و یا حتی راه رفتن شما را با درد همراه کند، همچنین ممکن است پایانی برای تمرینات شما رقم بزند.
علاوه بر تکنیک‌های نامناسب دویدن و کفش فرسوده، ضعف در ماهیچه‌های تثبیت‌کننده‌ی پا، زانو و باسن می‌تواند عاملی برای ایجاد این آسیب باشد. عضلات ضعیف نمی‌توانند تعادل و ثبات لازم برای هر قدم که برمی‌دارید را تأمین کنند؛ اما تمرینات منظم، می‌تواند شما را در حفظ تعادل و بهبود آسیب‌دیدگی کمک کند. ممکن است این بیماری با التهاب بورس قرار گرفته در زیر این فاسیا اتفاق بی افتد که باعث پیچیده شدن تشخیص می شود.

علائم درد عضله تنسور فاسیا لاتا

این افراد معمولاً در حالت نشسته، راه رفتن سریع و دراز کشیدن روی عضله TFL همان سمت و حتی سمت مقابل دردشان تشدید می شود. به این افراد توصیه می شود ترجیحاً روی عضله دردناک دراز نکشند و در صورتی که روی طرف مقابل دراز کشیدند، بین دو ران بالش قرار دهند. بیماران معمولاً تمایل دارند در حالت ایستاده کمی مفصل ران خود را خم نگه دارند.

عضله تنسور فاسیا لاتا

تشخیص درد عضله تنسور فاسیا لاتا

تشخیص براساس شرح حال و معاینه دقیق است. ممکن است پزشک متخصص برای اطمینان بیشتر و رد تشخیص های دیگر، درخواست آزمایشات خونی، تصویربرداری (عکس ساده یا MRI) و نوار عصب - عضله بکند. رادیوگرافی ممکن است رسوب کلسیم در باند و ساختارهای اطراف را نشان دهد. درصورت شک پزشک به بورسیت، وجود تومور یا تخریب شدن بافت داخل مفصل انجام MRI و یا تصویربرداری سونوگرافی الزامی است. الکترومایوگرافی به افتراق این بیماری از اختلالات عصبی و رادیکولوپاتی کمری (اختلال اعصاب خارج شده از نخاع کمری به دلیل فشار مهره های ستون فقرات روی آنها) کمک می کند.

درمان التهاب فاسیا لاتا با تزریق داخل مفصل

تزریق داروی کورتیکواستروئید یا داروی بی حسی موضعی به طور مستقیم به مفصل ممکن است در کاهش التهاب و فراهم آوردن تسکین درد مفید باشد. برای اطمینان از اینکه تزریق دقیقاً داخل مفصل انجام می گیرد، جایی که تزریق، تأثیر بهتری بر جای می گذارد، سوزن تزریق با استفاده از تصاویری که بیشتر اوقات توسط سونوگرافی تهیه می شود، هدایت می شود. اشعه ایکس یا توموگرافی کامپیوتری (CT) نیز می تواند برای راهنمایی استفاده شود. مهم ترین عارضه این تزریق عفونت است که با استفاده از روش های استریل مناسب می توان به راحتی جلوی آن را گرفت. حدود 25 درصد از بیماران بعد از تزریق افزایش درد خواهند داشت که به دلیل ورود سوزن به بافت های زانو است. این درد و درد اصلی بیماری بعد از مدتی از بین می روند.

اینستاگرام دکتر علی نقره کار

تقویت عضله تنسور فاسیا لاتا

زمانی که استخوان ران به‌وسیله عضلات مختلف تا کننده مفصل ران خم می‌شود، عضله تنسور فاسیا لاتا یا کشنده پهن نیام (علاوه بر اجرای حرکت فوق) با انجام چرخش مختصر مفصل ران به‌طرف داخل، از چرخش خارجی این مفصل جلوگیری می‌کند. عضله کشنده پهن نیام به هنگام انجام حرکات خم کردن و چرخش داخلی مفصل ران، منقبض می‌شود. اگرچه حرکت فوق به‌طور ضعیفی انجام می‌شود، برای هدایت مستقیم پا به‌طرف جلو به هنگام راه رفتن و دویدن، مهم و حیاتی است، بنابراین، زمانی که از وضعیت طاق‌باز پاها را به‌طرف بالا می‌بریم و آنها را به‌طرف داخل نیز می‌چرخانیم، عضله کشنده پهن نیام به فعالیت واداشته می‌شود.
برای تقویت عضله تنسور فاسیا لاتا ابتدا فرد به پهلو دراز می‌کشد و سپس با انجام تمرینات دور کردن مفصل ران در مقابل نیروی جاذبه زمین و نیروی مقاوم خارجی به این هدف دست می‌یابد. این تمرین، به ‌سادگی به ‌وسیله دور کردن پای بالایی و سپس پایین آوردن آهسته و قراردادن آن در کنار پای دیگر، انجام می‌شود. برای تمرین اختصاصی عضله کشنده پهن نیام، فرد حالت ۴ دست‌ و پا به خود می‌گیرد و ران‌ها را از جانب به بیرون دور می‌کند.

اگر دچار کمر درد هستید، با مراجعه به یک متخصص درد خوب می‌توانید با بهبود یا کاهش درد خود، روندی طبیعی در زندگی روزمره داشته باشید. کلینیک کمردرد دکتر علی نقره کار در تهران می‌تواند ارائه دهنده بهترین روشهای درمان کمر درد به شما مراجعین محترم باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88670088 - 021 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
با وجود کمردرد راحت بخوابیدبا وجود کمردرد راحت بخوابید

بسیاری از افراد کمردرد دارند و کمردرد آنها حتی هنگام خواب نیز متوقف نمیشود. کمردرد و مشکلات خواب بر روی یکدیگر تأثیر میگذارند و این چرخه را ادامه میدهند. طبیعی است هنگامی که کمرتان درد میکند، نمیتوانید راحت بخوابید. در اینجا اقدامات ساده ‌ای برای خواب بهتر با کمردرد و کاهش علائم کمردرد یاد میگیرید ... ادامه مطلب

تزریق در مفصل ساکروایلیاک برای درمان درد باسنتزریق در مفصل ساکروایلیاک برای درمان درد باسن

در انتهای ستون فقرات، استخوان خاجی قرار گرفته است. مفصل ساکروایلیاک استخوان خاجی را به لگن متصل میکند. این مفصل میتواند منشأ درد در قسمت پایین کمر و پا باشد. تزریق در مفصل ساکروایلیاک میتواند منجر به رهایی از درد گردد ... ادامه مطلب

درمان درد شانه با تزریق داخل مفصلدرمان درد شانه با تزریق داخل مفصل

تزریق به شانه برای اهداف تشخیصی ، و همچنین اهداف درمانی استفاده می‌ شود . این روش درمانی می‌ تواند به بهبود آسیب های شانه کمک کند و در مواردی که آسیب خیلی جدی نباشد جایگزین جراحی شانه شود که هم باعث کاهش هزینه‌ ها می‌ شود و هم مشکلات و درد های ناشی از جراحی را کاهش می دهد . ... ادامه مطلب

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465