تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
جراحی بسته دیسک کمردکتر علی نقره کاردرمان نوین آرتروز زانو

۱۳ نکته برای بهبود کمردرد


خوابیدن صحیح برای بهبود کمردرد :

خوابیدن صحیح برای بهبود کمردرد
وقتی شما کمردرد دارید خوابیدن می تواند مشکل باشد، که این خود موجب سیکل معیوب می شود چون کم خوابی موجب بدتر شدن کمردرد می شود. پوزیشن غلط در هنگام خواب موجب تشدید درد کمرتان می شود. سعی کنید به پهلو بخوابید،بالشتکی بین زانوهایتان قرار دهید و ستون فقراتتان را صاف و بدون هیچ چرخشی قرار دهید. اگر می خواهید به پشت بخوابید زیر زانوهایتان بالشت بگذارید.مطمئن شوید که بر روی تشک راحت می خوابید.

کمردرد و پوزیشن شما :

کمردرد و پوزیشن شما
مادربزرگ درست می گفت! قوز کردن برای شما مضر است. پوزیشن غلط میتواند درد شما را بدتر کند. مخصوصا اگر شما برای مدت طولانی در این وضعیت بمانید. در هنگام کار با کیبورد کامپیوتر بر روی آن خم نشوید صاف بنشینید و شانه هایتان را شل کنید و به صندلی تکیه دهید. بالشتک یا رولی بین کمر و صندلیتان قرار دهید. کف پاهایتان را به طور کامل روی زمین بگذارید.

درمان دارویی کمردرد ( مسکن های ساده ) :

درمان دارویی کمردرد
از جمله دارو هایی که در درمان درد کمردرد موثرند شامل داروهای ضد التهابی یا غیر استروئیدی (مسکن های ساده) و استامینوفن هستند که هر دوی این داروها عوارضی دارند و همه ی بیماران نمی توانند از آن استفاده کنند. قبل از استفاده از این داروها با پزشک خود مشورت کنید. همیشه انتظار نداشته باشید که درد کمرتان فقط با دارو درمان شود.گاهی برای درمان کمردرد به داروهایی غیر از مسکن های ساده نیاز می باشد.

درمان دارویی کمردرد ( مسکن های نسخه ای ) :

درمان دارویی کمردرد(مسکن های نسخه ای)
ممکن است بعضی بیماران برای بهبود دردشان به مسکن های قویتر و یا مخدر ها نیاز داشته باشند. این نکته ی مهم را به خاطر بسپارید که باید پزشکتان را در مورد داروهای دیگری که استفاده می کنید در جریان بگذارید تا پزشک از تجویز داروهای مشابه پرهیز کند و شما دچار مسمویت دارویی نشوید. گاهی اوقات پزشک شما علاوه بر داروهای فوق داروهای شل کننده ی عضلانی را جهت رفع گرفتگی دردناک عضلات پیشنهاد می کند.

صفحه اینستاگرام دکتر علی نقره کار

داروهای ضد افسردگی :

داروهای ضد افسردگی
حتی اگر شما دچار افسردگی نباشید ممکن است پزشک شما داروهای ضد افسردگی را به عنوان قسمتی از درمان کمردرد های مزمن تجویز کند. مکانیسم اثر داروهای ضد افسردگی در درمان دردهای مزمن کاملا مشخص نیست اما اعتقاد بر اینست که این داروها بر پیام آوران شیمیایی اثر کرده و مانع از انتقال سیگنال های درد در بدن می شود.

با فیزیوتراپیست ملاقات کنید :

با فیزیوتراپیست ملاقات کنید
فیزیوتراپها به شما آموزش می دهند چگونه بنشینید، بایستید و راه بروید در حالی که ستون فقراتتان در وضعیت مناسب قرار گیرد. آنها هم چنین به شما ورزش های خاصی آموزش می دهند تا عضلات ستون فقرات خود را تقویت کنید. عضلات قوی در اطراف ستون فقرات مانع از ایجاد درد کمر در آینده می شود. اما این پروسه ای وقت گیر است و تا اثرات آن مشخص شود زمان زیادی می برد.

از رختخواب بیرون بیایید و مجددا به آهستگی شروع به حرکت کنید :

نباید در بستر استراحت طولانی کنید
بعضی از پزشکان برای درمان کمردرد استراحت در بستر را تجویز می کنند. اما ما حالا می دانیم که استراحت بدترین چیزی است که ما می توانیم برای درمان کمردرد انجام دهیم. استراحت ممکن است باعث بدتر شدن کمر درد شود. بیشتر از یک یا دو روز استراحت نکنید. در درمان کمردرد بسیار مهم است که از رختخواب بیرون بیایید و مجددا به آهستگی شروع به حرکت کنید. از جمله راههای سریع بهبودی کمردرد شما ورزش هایی مانند: شنا، راه رفتن و یوگا می باشد.

گرم و سرد کردن ، کمردرد را بهبود می بخشد :

گرم و سرد کردن ، کمردرد را بهبود می بخشد
استفاده ی منظم یخ در مناطق دردناک کمرتان در کاهش درد و التهاب وارده به ناحیه ی کمر کمک می کند. سعی کنید این کار را چندین نوبت در طول روز و هر بار بیست دقیقه انجام دهید. بعد از چند روز به جای یخ از پک های گرمایی استفاده کنید. پدهای گرمایی موجب ریلکس شدن عضلات و افزایش جریان خون در ناحیه ی دردناک می شود. همچنین شما می توانید جهت ریلکس کردن عضلات از حمام آب داغ استفاده کنید. همیشه مراقب خطر سوختگی و آسیب بافتی ناشی از گرما باشید و دقت کنید که هیچگاه بر روی پد گرم و داغ خوابتان نبرد.

ماساژ درمانی :

ماساژ درمانی
آیا ماساژ درمانی فقط برای مدت کوتاهی در بهبود کمردرد تاثیر دارد؟ مطالعات هفتگی نشان داده است که ماساژ هفتگی بالغ بر ۱۰ هفته موجب بهبودی کمردرد و عملکرد بیماران می شود. گاهی اثرات مفید آن به مدت ۶ ماه باقی می ماند. اما این اثرات مفید پس از یک سال کاهش می یابد. ماساژدرمانی باید توسط متخصص مربوطه انجام شود و شامل ورزش های مختلف جهت تنظیم ستون فقرات و بازگرداندن حرکت های از دست رفته است.

تحریک اعصاب جهت درمان کمردرد ( TENS ) :

تحریک اعصاب جهت درمان کمردرد (TENS )
مطالعات نشان داده اند که تحریک اعصاب موجب کاهش درد مزمن کمر می شود. اگر با انجام درمانهای گفته شده کمردردتان بهبود نیافت ممکن است پزشک شما طب سوزنی را به درمان شما اضافه کند یا روش دیگری که ممکن است پزشک شما پیشنهاد کند تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS) می باشد که در این روش امواج الکتریکی با ولتاژ پایین به اعصاب شما داده می شود تا مانع از انتقال پیام های درد به مغز شما شود.

کمردرد و بیوفیدبک :

کمردرد و بیوفیدبک
در انجام بیوفیدبک به مغز شما جهت کنترل پاسخ به درد آموزش داده می شود. شما یاد می گیرید نفس کشیدن، ضربان قلب، جریان خون و قوام عضلات خود را کنترل کنید. بعضی مطالعات نشان داده اند که این روش از روشهای دارویی در کاهش کمردرد موثرتر است و موجب کاهش درد تا ۳۰ درصد می شود و هیچ عارضه ی جانبی ای ندارد.

اقدامات مداخله ای درد :

اگر درمان های دارویی ، فیزیوتراپی و ورزش ها به درمان درد کمر شما کمکی نکرد نیاز به جراحی باز نیست بلکه با اقدامات مداخله ای درد به طور سرپایی می توانید از کمردردهای مزمن رهایی یابید. این اقدامات شامل تزریقات مختلف در فضای اپیدورال و یا اطراف اعصاب آسیب دیده است که با تزریق استروییدالتهاب اعصاب آسیب دیده بهبود می یابد و فشار از روی اعصاب برداشته می شود. گاهی علت درد کمر آرتروز مفاصل کمری است که با بلوک اعصاب این مهره ها درد بیمار بهبود یافته و دیگر نیازی به جراحی نیست.

جراحی کمر :

جراحی کمر
جراحی در مواردی انجام می شود که علت کمردرد به دلیل فشار دیسک بیرون زده و عصب باشد. امروزه جراحی به سه روش انجام می شود:
* جراحی بسته ( بدون بیهوشی و برش جراحی )
* جراحی آندوسکوپیک
* جراحی باز
در جراحی بسته با کمک یک سوزن وارد فضای دیسک شده و ماده ی ژله ای داخل دیسک را با امواج لیزر تبخیر می کنند. تبخیر قسمت داخلی دیسک موجب بازگشت دیسک بیرون زده به داخل شده و فشار از روی عصب برداشته می شود. در اعمال جراحی آندوسکوپی و باز ممکن است نیاز به لامینوکتومی ( درآوردن استخوانهای کمر ) و ترمیم دیسک بیرون زده باشد که گاهی همراه با ثابت کردن مهره ها با پیچ و راد می باشد که مانند هر جراحی دیگری ممکن است همراه با خطراتی باشد و همیشه موفقیت آمیز نیست. بنابراین همیشه باید جراحی باز را در آخرین مرحله ی درمانی قرار دهیم و برای بیماری به کار برده شود که تمامی اقدامات گفته شده بی فایده باشد. همیشه به یاد داشته باشیم جراحی باز تنها راه درمانی نیست بلکه آخرین راه درمانی است.

اگر دچار کمر درد هستید، با مراجعه به یک متخصص درد می‌توانید با بهبود یا کاهش درد خود، روندی طبیعی در زندگی روزمره داشته باشید. کلینیک درد دکتر علی نقره کار در تهران می‌تواند ارائه دهنده جدیدترین روشهای غیرتهاجمی و کم تهاجمی درمان کمر درد به شما مراجعین محترم باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88670088 - 021 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نشانه های سندرم درد جلوی زانو (پاتلوفمورال) و درمان آننشانه های سندرم درد جلوی زانو (پاتلوفمورال) و درمان آن

سندرم درد پاتلو فمورال دردی در جلوی زانو، اطراف کشکک است که به آن زانوی دونده نیزمی گویند و در افرادی که در ورزش های شامل دویدن و پریدن شرکت دارند شایع تر است. درد زانو اغلب هنگام دویدن، بالا یا پایین رفتن از پله ها، نشستن طولانی مدت یا خم کردن زانو افزایش می یابد. ... ادامه مطلب

مداخلات درمانی مربوط به نقاط ماشه ای در بیماران فیبرومیالژی (دردهای عضلانی)مداخلات درمانی مربوط به نقاط ماشه ای در بیماران فیبرومیالژی (دردهای عضلانی)

تزریق در نقاط ماشه‌ای همان تزریق در عضلات دردناک است. عضلات در حالت عادی هنگام کار کردن منقبض و شل می‌شوند، اما نقاط ماشه‌ای یا گره‌های سفت عضلانی هنگامی شکل می گیرند که عضلات به حالت استراحت و شل شدن برنمی گردند ... ادامه مطلب

آیا جراحی تنها راه درمان آرتروز (استئوآرتریت) زانو است؟آیا جراحی تنها راه درمان آرتروز (استئوآرتریت) زانو است؟

آرتروز زانو می تواند بر فعالیت هایی مانند راه رفتن، بالا رفتن از پله ها، حتی نشستن یا دراز کشیدن تاثیر بگذارد. جراحی می تواند به تسکین درد کمک کند، اما پزشکان همیشه گزینه های دیگر درمان را توصیه می کنند که در ادامه به آن ها می پردازیم. ... ادامه مطلب

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465