تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
جراحی بسته دیسک کمرجراحی بسته دیسک کمردرمان نوین آرتروز گردن و کمر
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ورزشهای رفع دردهای گردنی / ۳ حرکت برای درمان آرتروز گردن

۳ حرکت برای درمان آرتروز گردن

سندرم مفصل فاست گردن در حقیقت تخریب(آرتروز گردن) مفاصل فاست است. بسیاری از افراد این را نمی­دانند که ماهیچه­ های قوی مرکزی ( ماهیچه ­های کمری و شکمی ) هستند که که موجب محافظت بالا تنه یا همان گردن می­شود. ماهیچه­ های مرکزی معمولا در طول فعالیت روزانه فعالیت کافی ندارند، بنابراین شما نیازمند ورزش های خاص برای تقویت و انعطاف پذیری ماهیچه­ های این مناطق هستید، تا وزن سر بر روی گردن فشار وارد نکند.
مفصل فاست گردنی

آسیب دیدگی مفصل فاست

سندرم مفصل فاست زمانی اتفاق می‌افتد که این مفاصل تحت فشار قرار گرفته و صدمه ب‌بیند. این آسیب‌ دیدگی ممکن است در اثر استهلاک ناشی از عملکردهای روزمره، وارد آمدن جراحت یا ضربه به کمر یا گردن و یا در اثر تخریب دیسک بین مهره ‌ای اتفاق بیفتد.

از بین‌ رفتن غضروف

غضروفی که مفاصل فاست تحت فشار را می‌پوشاند، به تدریج از بین می‌روند. در نتیجه این اتفاق مفاصل متورم و سفت می‌شود. استخوان مهره ‌ها مستقیماً به یکدیگر ساییده شده و در نتیجه خار استخوانی در لبه مفاصل فاست تشکیل می‌شود.در بسیاری از موارد وقتی آسیب دیدگی مفصل فاست گردن اتفاق می افتد، شما نه فقط در قسمت گردن و سر احساس درد می کنید، بلکه ممکن استدر شانه ها، دست ها، حتی سر و گوش ها هم این درد را احساس کنید.همیشه اولین راهکار برای مقابله با این درد این است که از داروهای ضد التهاب استفاده شود.

تخریب غضروف گردن

ولی به غیر از این روش، روش های دیگری مثل انجام ورزش هم هست که می توانند به بازیابی و ترمیم بافت های آسیب دیده کمک کنند تا مشکل از ریشه و اساس برطرف شود. کاری که ورزش انجام می دهد در واقع این است که تنش های ایجاد شده در عضلات را از بین می برد که نتیجه آن کمک به بهبودی سریع تر بافت های مفصل فاست است. در موارد مقاوم به درمان، بلوکهای عصبی خاصی که بصورت سرپایی در کلینیک و یا بیمارستان با کمک دستگاه تصویربرداری انجام میشود میتواند کمک کننده باشد.

اگر دچار دردهای گردنی ناشی ازآرتروز گردن شدیم چه اقداماتی باید انجام داد ؟

بسیاری از افراد این را نمی دانند که ماهیچه های قوی مرکزی ( ماهیچه ­های کمری و شکمی ) هستند که که موجب محافظت بالا تنه یا همان گردن میشود. ماهیچه های مرکزی معمولا در طول فعالیت روزانه فعالیت کافی ندارند، بنابراین شما نیازمند ورزش های خاص برای تقویت و انعطاف -پذیری ماهیچه های این مناطق هستید، تا وزن سر بر روی گردن فشار وارد نکند.

ورزشهایی که برای درمان آرتروز گردن باید انجام داد

۱- جمع کردن عضلات تیغه شانه

درمان آرتروز گردن با ورزش

این حرکت به تقویت عضلات پشت کمک خواهد کرد.
انجام ۱۰ مرتبه در هر ساعت در طول روز

۲- کشش عضلات شانه و سینه

بهترین درمان آرتروز گردن

مطابق شکل ساعد دستها را بر روی فریم در قرار دادهتا جایی که ممکن است سینه را به جلو ببرید سپس ساعد را تا جایی که می­توانید به بالا حرکت دهید. ۳۰ ثانیه در همین حالت کشش بمانید، این کشش را ۳-۴ بار در روز انجام دهید.

۳- عقب کشیدن چانه

ورزش برای آرتروز گردن

چانه خود را بدون خم کردن گردن به داخل بکشید و در همین حالت تا ده شماره نگاه داشته باشید.این ورزش را ده بار در هر ساعت در طول روز انجام دهید.

در آرتروز گردن مفاصل فاست و لیگامان های آنها آسیب میبینند، در صورتیکه آرتروز گردن با حرکات اصلاحی و درمان خوراکی بهبود نیابد، میتوان از فاست ریزوتومی، پی آر پی مفصل فاست به عنوان روشهای نوین درمانی جهت بهبودی کمک گرفت.

صفحه اینستاگرام


درمان موارد مقاوم به درمانهای معمول

اولین خط درمانی، درمانهای محافظه کارانه بوده و شامل استراحت، کمپرس سرد یا گرم، داروهای ضد التهاب می‌باشد. به علاوه ممکن است بلوک مفصل فاست نه تنها برای تشخیص محل دقیق درد، بلکه برای درمان آن استفاده شود و در صورت بهبودی بیمار دوهفته تایکسال بعد از بلوک عصبی دردی احساس نمیکند(بسته به شدت اولیه آرتروز و رعایت بیمار). در صورت بازگشت درد عصب مفصل آسیب دیده با امواج رادیو فرکوئنسی(RF) سوزانده میشود و یا به اصطلاح عصب کشی میشود. که تمام این اعمال نیاز به بیهوشی، برش جراحی و یا بستری(به جز در مواردی) ندارد.

بلوک عصبی مفصل فاست گردن

در صورتی که روش‌های غیر جراحی موفقیت‌ آمیز نباشد، ریزوتومی فاست یا ادغام کردن (فیوژن) استخوان با جراحی باز ممکن است توصیه شود. البته امروزه بدلیل پیشرفت علم و تکنولوژی اکثر بیماران باهمان روشهای بلوک عصبی و در مرحله بعد عصب کشی با رادیو فرکوئنسی زیر نظر فوق تخصص درد، بدون نیاز به جراحی باز بهبود میابند. بیدردی ناشی از بلوک عصبی موجب کاهش اسپاسم های فیله های گردنی شده و در نتیجه فشار عمودی به مهره ها که موجب سایش بیشتر مهره ها میشود کاهش میابد فاصله بین مهره ها افزایش یافته و در نتیجه پیشرفت ساییدگی بین مهره ها کاهش یافته و متوقف میشود. در نتیجه بدن فرصت بازسازی پیدا میکند.

دیسک کمر و درد طاقت فرسای ناشی از آن، یکی از مشکلات رایجی است که کار و زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار داده و حرکت را به شدت محدود می‌نماید. دکتر علی نقره کار دارای بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه، می‌تواند به کمک جراحی لیزری دیسک کمر، بدون عوارض عمل باز و دوران نقاهت طولانی، به درمان بیماری شما بپردازد.


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سندرم کم پارتمان چیست؟سندرم کم پارتمان چیست؟

کم پارتمان به فضایی اطلاق میشود که شامل بافت عضلانی، عروق خونی و اعصاب می باشد. چارچوب اطراف کم پارتمان ها استخوان ها هستند . ... ادامه مطلب

التهاب فاشیای کف پا چیست؟التهاب فاشیای کف پا چیست؟

فاشئیت پلانتار یک وضعیت دژنراتیو نوار بافت ضخیم (که فاسیا نیز نامیده می شود) در کف پای شما است که از پاشنه پا تا انگشتان پا امتداد دارد. پزشکان زمانی فکر می کردند که رشد استخوانی به نام خار پاشنه باعث ایجاد درد می شود. اکنون آنها بر این باورند که خار پاشنه در اثر (نه علت) فاسیای کف پا است ... ادامه مطلب

سیاتیک چه علائمی داردسیاتیک چه علائمی دارد

درمان تخریب دیسک، سیاتیک و درد انتشاری به اندام شامل طیف گسترده‌ ای از روش‌های غیر جراحی تا عمل جراحی می‌باشد. مدیریت پزشکی درد انتشاری به اندامها شامل آموزش بیمار در مورد این وضعیت ، مصرف دارو برای رفع درد و گرفتگی عضله، تزریق کورتیزون پیرامون طناب نخاعی، فیزیوتراپی و انواع درمان‌های فیزیکی میباشد ... ادامه مطلب

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465