تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
جراحی بسته دیسک کمردرمان نوین آرتروز گردن و کمردکتر علی نقره کار
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مربوط به کمر درد / درمان دردهای ناشی از دیسک با بلوک سمپاتیک کمری

درمان دردهای ناشی از دیسک با بلوک سمپاتیک کمری

بلوک سمپاتیک یکی از روش‌های درمانی کاربردی است. گاهی اوقات بیمارانی که به کلینیک درد مراجعه می‌کنند، علائمی مشابه با دیسک کمر یا درگیری سیاتیک دارند. این دسته از بیماران دچار درد و سوزش اندام‌های تحتانی از جمله پاها شده‌اند. گاهی با بررسی‌هایی که توسط پزشک انجام می‌گیرد، مشخص می‌شود که بیمار دچار سیاتیک یا فتق دیسک کمر نیست و شرایط نرمالی در این زمینه دارد.

مشکلی که می‌تواند این علائم را در بیمار ایجاد کند؛ درگیری شبکه سمپاتیک در ناحیه کمری است. برای درمان این عارضه می‌توان از بلاک عصبی سمپاتیک کمری استفاده نمود که در ادامه این مطلب توضیحات کاملی پیرامون این روش ارائه خواهد شد.

بلاک عصبی سمپاتیک کمری یکی از اقدامات درمانی غیر تهاجمی است که با درصد موفقیت بالا، در کلینیک درد دکتر علی نقره کار انجام می‌پذیرد. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 88670088 - 021 اقدام فرمایید.

عصب‌های سمپاتیک چه هستند؟

عصب های سمپاتیک در دو طرف ستون فقرات امتداد دارند. این عصب ها مربوط به طیف گسترده‌ ای از عملکردهایی هستند که به صورت ناخودآگاه انجام می‌شود و کنترلی بر روی آن ندارید. از جمله این عملکردها می‌توان به سیستم گردش خون، گوارش و تعریق اشاره نمود.

درد کمر ناشی از دیسک

بلاک سمپاتیک کمری در چه مواردی انجام می‌شود؟

موارد انجام بلوك سمپاتيك كمري به 4 گروه تقسيم مي گردد. كه عبارتند از:

  1. نارسايي خونرساني در اندام تحتاني: كه شامل بيماريهاي عروقي تصلب شرائین،‌ نارسایی خونرسانی و ایسکمی پاها در بیماران ديابتي، ‌بيماري برگر، ‌پديده و بيماري رينود، جراحي ترميمي عروقي بعد از انسداد ناشي از آمبولي شرياني و يخ زدگي.
  2. دردهاي اندام تحتاني، مانند درد پای دیابتی، درد ناشی از نارسایی عروقی، دردهای سمپاتیکی پاها مثل درد آتروفی سودک، دردهای مزمن ناشی از تروما به پا، دردهای باقیمانده مزمن در اندام قطع شده یا عضو خیالی (فانتوم)،‌ درد در محل قطع عضو (استامپ)،
  3. ساير موارد:‌ تعريق بیش از حد اندام تحتاني، کبودي و سيانوز انتهايي (آكروسيانوز)، التهاب وريد فمورال همراه با تب ، اریتروملالژي دردهاي غیر قابل تحمل تناسلي ادراري و غيره.
  4. درد با منشاء ديسک و با انتشار سياتيک كاذب

برای بلاک سمپاتیک کمری، تزریق انجام می‌شود که شاخه‌ های عصبی پایین کمر را بی‌ حس می‌کند. این کار به پزشک امکان می‌دهد شماری از مشکلات مربوط به این عصب ها را شناسایی و درمان نماید. برای درمان مشکل معمولاً مجموعه ای از تزریق ها باید انجام شود. معمولا افرادی که با این علائم به پزشک مراجعه می‌کنند با انجام درمان‌های اولیه و دارو درمانی نتیجه خوبی را شاهد نبودند.

در واقع مرحله اول یعنی دارودرمانی برای آنها در نظر گرفته شده است که نتیجه قابل انتظاری را شاهده نبودند. بلاک شبکه سمپاتیک کمری، یکی از روش‌های درمانی است که می‌تواند برای بیماران موثر عمل کند. اگر بیمار از این روش شاهد بهبودی خود بود، می‌توان از روش‌های پیشرفته‌تری مانند RF شبکه سمپاتیک نیز در مراحل دیگر استفاده کرد.

بیماری سمپاتیک چگونه تشخیص داده می‌شود؟

ممکن است این بیماری با معاینات اولیه تشخیص داده نشود؛ چراکه، شبیه به عارضه‌هایی همچون فتق دیسک است. پزشک با توجه به عکسبرداری موارد احتمالی را بررسی می‌کند و بیماری را تشخیص خواهد داد.

آدرس اینستاگرام دکتر علی نقره کار

آماده شدن برای تزریق

ابتدا به شکم یا پهلو دراز می‌کشید. سپس پوست و بافت‌های ناحیه تزریق بی‌ حس می‌شود. فوق تخصص درد سوزن را وارد کرده و به دقت آن را به سمت عصب های سمپاتیک هدایت می‌نماید. معمولاً فوق تخصص درد با استفاده از دستگاه تصویربرداری به نام فلوروسکوپ از موقعیت درست سوزن اطمینان حاصل می‌نماید. ماده حاجب برای تعیین موقعیت درست سوزن تزریق می‌شود.

تزریق دارو

سپس فوق تخصص درد دارو را تزریق می‌کند. دارو به اعصاب ها می رسد. این داروها موجب بی حسی اعصاب سمپاتیک می‌گردد. در صورتی که همین اعصاب منشأ درد بیمار باشند، این کار باعث آرام شدن درد می‌شود. همچنین ممکن است تزریق، بسته به نیازهای بیمار فواید دیگری نیز داشته باشد.

پایان درمان

پس از اتمام کار سوزن برداشته میشود و محل تزریق با چسب کوچکی پوشانده می‌شود. بیمار مدت کوتاهی تحت نظر پزشک قرار می‌گیرید و سپس به بیمار اجازه داده می‌شود به منزل برود. گاهی بعد از بلاک سمپاتیک کمری، افراد بی حسی یا ضعف پاها را تجربه می‌کنند. این وضعیت کاملاً طبیعی است و معمولاً تنها چند ساعت بیشتر طول نمی‌کشد.

ممکن است لازم باشد بیمار در آینده برای تزریق‌های بعدی دوباره مراجعه نماید. اما در صورت بهبود دردهای بیمار برای اینکه نیاز به تزریقهای مکرر نباشد میشود با امواج رادیویی این اعصاب را عصب کشی کرد.

بیرون زدگی دیسک کمر یا هر آسیب دیگری به دیسک، با پیشرفته های پزشکی قابل درمان گردیده است. عمل دیسک کمر با لیزر یکی از روشهای کم عارضه است که با حداقل تهاجم، بهترین نتایج را در بردارد. دکتر علی نقره کار فوق تخصص درد، با سالها تجربه در زمینه جراحی لیزری دیسک کمر می‌توانند شما را از دردها و محدودیت های حرکتی این بیماری برهانند.


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیماری اسپوندیلوز یا آرتروز گردن یا Cervical Spondylosis چیست؟بیماری اسپوندیلوز یا آرتروز گردن یا Cervical Spondylosis چیست؟

اسپوندیلوز یا آرتروز گردن یک بیماری شایع مرتبط با سن است که در اثر آرتروز و ساییدگی مفاصل ستون فقرات گردن ایجاد می‌شود. دیسک‌های گردنی ممکن است به طور طبیعی دچار خشکی شوند و با گذشت زمان اندازه‌ی آنها کوچکتر شود. ... ادامه مطلب

تزریق بورس ایسکیال چیست و چرا انجام می شود؟تزریق بورس ایسکیال چیست و چرا انجام می شود؟

مشکل التهاب بورس ایسکیال دارای چندین ویژگی و مشخصه است که بارز ترین آن وجود درد در مرکز لگن و باسن و عضلات همسترینگ پا می باشد. این درد به شکلی است که فرد با نشستن احساس درد بیشتری می کند و برعکس با قرار گرفتن بدن در حالت ایستاده بهتر می شود ... ادامه مطلب

بلوک عقده ای عصبی ستاره ای جهت کاهش درد بازوبلوک عقده ای عصبی ستاره ای جهت کاهش درد بازو

بلوک سمپاتیک ارزش تشخیصی و تسکینی دارد . برای بلوک های کوتاه مدت با آزمایشات تشخیصی می توان از بیحس کننده های موضعی استفاده کرد. هر چند اثرات درمانی این داروها گاها بیشتر از زمان مورد انتظار طول می کشد . عوامل نورولیتیک مثل فنل یا اتيل الكل برای بلوکهای طولانی تر استفاده می شود ... ادامه مطلب

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465