تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
جراحی بسته دیسک کمردرمان نوین آرتروز گردن و کمردرمان نوین آرتروز زانو
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مربوط به کمر درد / علت گردن درد کارمندانی که با کامپیوتر کار میکنند

علت گردن درد کارمندانی که با کامپیوتر کار میکنند

بسیاری از عوامل جسمی، روانی و محیطی در ایجاد درد گردن نقش دارند. کارمندان، ساعت‌های زیادی را پشت میز خود و در مقابل کامپیوتر می‌نشینند. به طور معمول این افراد هنگام نشستن به مدت طولانی خم می‌شوند و گردن آنها حالت رو به جلو به خود می‌گیرد. این امر باعث افزایش میزان فشرده شدن مفاصل گردن شده و فشار وارد بر عضلات خلفی گردن بیشتر می‌شود. اگر این موقعیت برای مدت طولانی ادامه پیدا کند، گردن را تحریک کرده و باعث ناراحتی شما خواهد شد. گردن درد یک بیماری شایع عضلانی اسکلتی است. این مشکل بخصوص در کارمندان اداری شایع است و شیوع آن بین 43-63٪ است. در حقیقت، کارمندان اداری بیشترین میزان درد گردن را در بین سایر مشاغل دارند.

آنچه در این مطلب می خوانیم:

علت گردن درد کارمندانی که با کامپیوتر کار میکنند؟

داشتن حالت مناسب در حین کار یکی از مهمترین فاکتورها در پیشگیری از گردن درد ناشی از کار با کامپیوتر است. متأسفانه نشستن طولانی مدت باعث می شود که بر گردن، پشت و شانه ها فشار وارد شود.

یکی از مهمترین عوامل مؤثر بر ایجاد گردن درد، وضعیت میز کارتان است و اگر استانداردهای این نکته رعایت نشود، ابتلا به گردن درد نباید زیاد دور از انتظار باشد. ارتفاع یک میز کار استاندارد باعث می شود که نمایشگر، کیبورد، ماوس و متعلقات کامپیوتر همگی در ارتفاع مناسبی قرار بگیرند که ستون فقرات در حالت خنثی قرار بگیرد. در غیر این صورت باید یک قسمت جداگانه برای کیبورد در نظر بگیرید تا آرنجتان در زمان کار با کیبورد در حالت نود درجه قرار بگیرد.
اگر ارتفاع میز زیاد باشد، باید با بالا گرفتن شانه، ساعد و مچ را به سطح مناسب برسانید. بعد از مدتی با خستگی و اسپاسم عضلات گردن مواجه می شوید و تنش عضلانی ناشی از انقباض عضلات به عضلات کوچکتر پس سر منتقل می شود. این موضوع به سردرد و پیشروی درد به سمت جلوی سر و بدتر شدن نشانه ها منجر می شود.
اگر ارتفاع میز خیلی پایین باشد، برای کار با کیبورد باید قوز کنید و گردنتان را بیش از حد به سمت جلو خم کنید تا نمایشگر را به راحتی ببینید. نشستن در این حالت باعث می شود که عضلات پس سری کوتاه شوند و اسپاسم عضلانی، گردن درد و سردرد هم نشانه های این مشکل خواهند بود.

یکی دیگر از دلایل اصلی بروز گردن درد ناشی از کار طولانی مدت با کامپیوتر، وضعیت قرارگیری نمایشگر است. نمایشگر باید کمی پایین تر از سطح چشمانتان باشد تا ستون فقرات (مهره های گردنی) در زمان نگاه به نمایشگر، در حالت خنثی قرار بگیرد. اغلب نمایشگرها، ابزار و پایه هایی دارند که امکان تنظیم ارتفاع را برایشان فراهم می‌کند.

با استفاده از صندلی نامناسب، وضعیت نشستن نامناسبی هم خواهید داشت و این موضوع به افزایش مشکلات گردنی و جسمانی دیگر منجر می شود.

علت گردن درد کارمندان

علائم و نشانه‌های درد گردن

  1. دردی که معمولاً به علت نگه داشتن سر به مدت طولانی در یک حالت به وجود می‌‌آید به عنوان مثال رانندگی کردن یا کار کردن با کامپیوتر می‌تواند باعث بروز درد در گردن شود.
  2. گرفتگی و سفتی و خشکی عضلات گردن
  3. کاهش میزان توانایی بدن برای تکان دادن سر
  4. سر درد

اینستاگرام دکتر علی نقره کار

چگونه هنگام کار با کامپیوتر دچار گردن درد نشویم؟

درمانهای کم تهاجمی انواع دردهای گردن و شانه از جمله اقداماتی است که در کلینیک درد دکتر علی نقره کار قابل انجام می‌باشد. در این مرکز از روشهایی مانند بلوک عصبی ، بکارگیری امواج رادیوفرکوئنسی ، و در موارد حادتر جراحی های لیزری ستون فقرات گردنی ، برای درمان دردهای گردن و شانه استفاده می‌شود. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با این مرکز با شماره تلفن 88670088 - 021 تماس حاصل فرمایید.


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
استفاده از کورتیزون برای کاهش التهاباستفاده از کورتیزون برای کاهش التهاب

کورتیزون نوعی استروئید است که با هورمون کورتیزول که بدن شما به طور طبیعی تولید می کند؛ ارتباط نزدیکی دارد. غدد فوق کلیوی شما کورتیزول تولید می کنند و هنگامی که بدن شما تحت استرس است آن را آزاد می کند. کورتیزول به بدن کمک می کند تا به طرق مختلف به استرس پاسخ دهد که یکی از آنها کاهش التهاب است. ... ادامه مطلب

انجام کارهای سنگین چه ارتباطی با کمردرد دارند؟انجام کارهای سنگین چه ارتباطی با کمردرد دارند؟

کمردرد یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد جامعه در حال حاضر با آن درگیر هستند و بسیاری دیگر هم در طول زندگی خود آن را تجربه می کنند. وضعیت برای کسانی که کارهای فیزیکی و سنگین دارند، مثل کارگران ساختمانی و غیره متفاوت است. کمردرد در میان این افراد تقریباً به یک اتفاق عادی تبدیل شده است ... ادامه مطلب

آناتومی مچ پا؛ بررسی آسیبهای مچ پاآناتومی مچ پا؛ بررسی آسیبهای مچ پا

مفصل مچ پا اجازه حرکت بالا و پایین پا را می دهد. مفصل ساب تالار در زیر مفصل مچ پا قرار می گیرد و امکان حرکت پهلو به پهلوی پا را فراهم می کند. رباط های متعددی (ساخته شده از بافت سخت و متحرک) مچ پا و مفاصل ساب تالار را احاطه کرده اند و استخوان های ساق پا را به یکدیگر و به استخوان های پا متصل می کنند ... ادامه مطلب

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465