تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
درمان نوین آرتروز زانودرمان نوین آرتروز گردن و کمرجراحی بسته دیسک کمر
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مربوط به درد گردن / کاربرد و میزان تأثیرگذاری اوزون تراپی دیسک گردن

کاربرد و میزان تأثیرگذاری اوزون تراپی دیسک گردن

ستون فقرات گردنی از هفت مهره تشکیل شده است که فضای بین این مهره ها با ماده ژلاتینی و حالت پذیری به نام دیسک گردن پر شده است . دیسک، مانند بالشتی است که باعث میشود حرکت مهره‌ها روی هم به نرمی انجام شود و فشار جمجمه را روی مهره‌ها توزیع میکند. در واقع دیسک نیز نوعی مفصل است مانند سایر مفاصل بدن اما با ساختاری منحصر به فرد که برای قرارگیری مهره‌ها روی هم طراحی شده است.

آنچه در این مطلب میخوانید

در صورتی که بر اثر حادثه یا آسیب ماده‌ ی ژله‌ ای که در مرکز دیسک قرار دارد، از فضای دیسک بیرون بریزد، با عارضه‌ ی فتق یا بیرون‌ زدگی دیسک گردن مواجه خواهیم بود که البته با عنوان دیسک گردن مصطلح است. اوزون تراپی دیسک گردن یک روش مؤثر درمانی برای کنترل، کاهش و از بین بردن درد است. این روش غیر تهاجمی بوده و یا با حداقل تهاجم (چند تزریق محدود به بیمار) برای افتادگی یا لغزش دیسک استفاده می ‌شود.

از این روش برای درمان التهاب فتق دیسک گردن استفاده می کنند. اوزون تراپی با افزایش مقاومت بدن و توده های عضلانی، باعث کاهش فشار مکانیکی در ناحیه دیسک می شود.

اوزون تراپی دیسک چه روشی است؟

اوزون از یک مولکول اکسیژن و با یک اتم اکسیژن اضافه تشکیل شده که در بافت های بدن تبدیل به اکسیژن در دسترس سلول ها می شود و از این طریق می تواند به روند بهبودی کمک زیادی بکند. در این پروسه گاز اوزون به دیسک آسیب‌ دیده تزریق می‌ گردد. یک سوزن گاز را به‌ صورت مستقیم به دیسک وارد کرده و از حجم داخلی آن می‌کاهد. این اتفاق به دلیل اکسید شدن پروتئوگلیکان‌ها که نوعی پروتئین ژل‌ مانند در مرکز دیسک هستند رخ می‌دهد. با کم‌ شدن حجم دیسک فشار وارده به عصب‌ ها نیز کاهش پیدا کرده و در نتیجه درد کم می‌شود.

علت بیماری دیسک گردن

علت اصلی وقوع این بیماری جابه جا شده یا بیرون زدگی دیسک‌ های ناحیه گردن است. با وارد شدن فشار به دیسک‌های ناحیه گردن، ممکن است این دیسک‌ها در جای خود حرکت کنند یا بیرون بزنند که در این صورت اعصاب بین دیسک‌ها تحت فشار قرار خواهد گرفت و درد ایجاد خواهد شد. در نتیجه این درد انجام برخی فعالیت‌ها مانند چرخش گردن ممکن است سخت شود. اگر شدت آسیب دیدگی دیسک بالا باشد ممکن است فرد در حالت عادی از نگه‌داشتن سر خود هم خسته شود و احساس در کند.
برخی از این عوامل در اثر زندگی نادرست و برخی دیگر اجتناب ناپذیرند و با توجه به شرایط آناتومیکی فرد در طولانی‌مدت ممکن است منجر به دیسک گردن شوند. موارد زیر از عوامل بروز دیسک گردن هستند:

 1. افزایش سن
 2. آسیب بر اثر ضربه
 3. وضعیت نامناسب سر و گردن
 4. ورزش‌ کردن به شیوه ی ناصحیح یا حوادث ورزشی
 5. اضافه وزن
 6. استعمال دخانیات
 7. موقعیت‌ های بدنی نامناسب هنگام بلند شدن

علائم دیسک گردن

علائم دیسک گردن معمولاً با درد همراه است و باعث اختلالات عصبی به شرح زیر می شود:

 1. C4-C5 (ریشه ی عصبی C5): می تواند باعث ضعف در عضله ی دلتایی سر شانه شود. معمولاً بی حسی یا خارش و سوزش ایجاد نمی کند؛ ولی می تواند باعث درد شانه و گردن درد شود.
 2. C5-C6 (ریشه ی عصبی C6): می تواند باعث ضعف ماهیچه های دو سر (عضلات جلویی بازو) و ماهیچه های باز کننده ی مچ شود. بی حسی ، خارش و سوزش همراه با درد ممکن است به سمت انگشت شست دست منتشر شوند. این یکی از شایع ترین مراحل برای وقوع فتق دیسک گردن است.
 3. C6-C7 (ریشه ی عصبی C7): می تواند باعث ضعف عضلات سه سر بازو (عضلات پشت بازو) و عضلات باز کننده ی انگشتان شود. بی حسی ، خارش و سوزش همراه با درد ممکن است به سمت عضلات سه سر و انگشت میانی منتشر شوند. این مرحله نیز یکی از شایع ترین مراحل برای وقوع بیرون زدگی دیسک گردن می باشد.
 4. C7-T1 (ریشه ی عصبی C8): می تواند باعث ضعف در گرفتن اشیاء با دست شود. همچنین بی حسی ، خارش و درد ممکن است از طریق بازو به سمت انگشت کوچک دست منتشر شوند.

لازم است بدانید که علائم بالا معمولاً با فتق دیسک گردن همراه هستند؛ ولی ساختار سیستم عصبی افراد متفاوت است بنابراین علائم ایجاد شده در آن ها نیز ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشد

مزایای اوزون تراپی دیسک گردن

اوزون تراپی روشی مؤثر و بی‌خطر برای درمان درد ناشی از دیسک گردن است. علاوه بر دوران نقاهت کوتاه‌تر و عوارض کمتر نسبت به جراحی، این روش مزایای دیگری نیز دارد که به شرح زیر می‌ باشند:

 1. به دلیل این که تزریق اوزون به دیسک گردن یک روش بدون تهاجم است دوران نقاهتی نداشته و باعث آسیب‌دیدن بافت‌های سالم اطراف نمی‌شود. علاوه بر این، روند بهبودی آن نیز بسیار سریع است. افرادی که از اوزون تراپی استفاده می‌ کنند می‌توانند روز بعد از تزریق دوباره فعالیت‌ های روزانه خود را از سر گیرند.
 2. اوزون تراپی دیسک گردن به طور معمول به تکرار تزریق نیازی ندارد و حتی در صورت نیاز درصد موفقیت‌آمیز بودن آن بیشتر خواهد شد؛ اما این موضوع در مورد جراحی صدق نمی‌کند.
 3. جراحی ستون فقرات عوارض و خطرات زیادی در پی دارد. در مقابل اوزون تراپی هیچ خطر جدی در پی نداشته و عوارض ناشی از آن موقتی و خفیف خواهند بود.
 4. اگرچه امکان تزریق مجدد اوزون بدون بروز هیچ خطر وجود دارد؛ اما بیشتر بیماران با یک جلسه تزریق به طور کامل درمان شده و نیازی به تزریق دوم نخواهند داشت.
اوزون تراپی دیسک گردن

نحوه انجام اوزون تراپی دیسک گردن

در ابتدا بیمار به اتاق عملی که مجهز به دستگاه فلوئوروسکوپی( یک نوع روش عکسبرداری با اشعه ایکس ) است انتقال داده می‌شود. بیمار بر روی شکم خوابیده تا دیسک یا دیسک های مشکل دار و معیوب مشخص و علامت گذاری بشوند. پس از آن تزریقی برای ایجاد بی‌حسی موضعی برای بیمار انجام می ‌شود تا سوزن دیسکوگرافی بدون احساس درد داخل دیسک معیوب ‌گردد. به علت آنکه بی حسی موضعی استفاده شده است بیمار در تمامی مراحل درمانی و درمان با اوزون کاملاً هوشیار می باشد.
پس از آن که به کمک تصاویر (فلوئوروسکوپی) سوزن در محل مناسب قرار گرفت، روش دیسکوگرام انجام می شود. در این مرحله یک ماده مخصوص نسبت به اشعه ایکس به داخل دیسک تزریق می‌ شود تا شکل و ساختار دقیق دیسک ها قابل تشخیص شوند. پس از انجام موارد ذکر شده، مجدداً داروی بی‌حسی به داخل دیسک تزریق می‌شود و پس از گذشت حدوداً یک دقیقه مخلوط گاز اکسیژن و اوزون از دستگاه مولد اوزون به داخل دیسک معیوب بیمار تزریق می‌شود. پس از اینکه تزریق به صورت کامل انجام گرفت سوزن خارج می ‌شود.

آمادگی‌های لازم برای اوزون تراپی دیسک گردن

شب قبل از انجام اوزون تراپی استراحت کافی داشته باشید و در روز پروسه صبحانه کامل میل کنید همچنین در طول روز آب کافی بنوشید.

مراقبت بعد از اوزون تراپی گردن

کاندیدای نامناسب اوزون تراپی دیسک گردن

انجام اوزون تراپی برای افراد زیر توصیه نمی‌شود:

 1. زنان باردار و شیرده
 2. کودکان (افراد زیر 18 سال)
 3. افراد مبتلا به پرکاری تیروئید
 4. ترومبوسیتوپنی و بی‌ثباتی قلبی عروقی
 5. بیمارانی که از مهارکننده‌های آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین استفاده می‌کنند.

اینستاگرام دکتر نقره کار

هزینه اوزون تراپی دیسک گردن

 1. برای مشخص کردن تقریبی هزینه اوزون تراپی دیسک گردن باید در ابتدا به پزشک متخصص مراجعه کرد تا تعداد جلسات مورد نیاز برای انجام این روش نیز مشخص گردد. هزینه اوزون تراپی دیسک گردن تاحدودی به شهر و نوع کلینیک و تجهیزات مورد استفاده برای این عمل بستگی دارد .
 2. درمان اوزون تراپی اغلب نیاز به چندین جلسه درمانی دارد. به نسبت عارضه شما و تشخیص پزشک معالج ، تعداد جلسات مورد نیاز شما تعیین می شود. هزینه کلی اوزون تراپی و تزریق اوزون به گردن به تعداد جلسه های مورد نیاز ، ناحیه مورد درمان و تعداد تزریق های انجام شده مشخص می شود.

عوارض اوزون تراپی دیسک گردن

بیشتر پژوهش های علمی، انجام ازون تراپی دیسک گردن را بی خطر عنوان می‌کنند، با این حال هنوز نگرانی‌های در مورد نا هماهنگی تکنیک تزریق ازون تراپی و عوارض جانبی آن وجود دارد. عوارضی که می‌تواند ناشی از اوزون تراپی باشد عبارتند از:

اگر می‌خواهید بدانید درمان سرپایی دیسک توسط متخصص درد چگونه انجام می‌شود؛ کلیک کنید.


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :قاهری [ 1402-05-25 ]
سلام خواستم بدونم اوزون تراپی واسه زانو هم هست من زانو درد شدید دارم..و اینکه حتما جواب میگیرم ؟

پیام اسکندری [ 1402-05-24 ]
دکتر من میخام انجام بدم میخوام ببینم نتیجه بخش هست؟ یا مثلا حالت بی حس میکنه درد رو و بعد یه مدت دوباره عود میکنه؟ لطفا جواب بدید.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کیست بیکر چیست و چطور به وجود می آید؟کیست بیکر چیست و چطور به وجود می آید؟

کیست بیکر به کیستی گفته می شود که به علت تجمع مایعات و تورم در پشت زانو ایجاد می شود. تورم بورس در مفصل زانو معمولاً به صورت برآمدگی در پشت زانو بروز می کند ... ادامه مطلب

علت و درمان درد پایین کمر هنگام نشستنعلت و درمان درد پایین کمر هنگام نشستن

عوامل مختلفی باعث ایجاد درد در ناحیه کمر در حالت نشسته می شوند. دردهای حاد ناحیه پایین کمر ناشی از آسیب دیدگی عضلات، رباط‌ها، مفاصل یا دیسک ها است . ... ادامه مطلب

آسیب های رایج مفاصل و استخوانها در ورزشآسیب های رایج مفاصل و استخوانها در ورزش

آسیب های ورزشی به آسیب هایی که بیشتر در طول ورزش یا تمرین رخ می دهند اشاره می کند. برخی از صدمات به مراقبت های پزشکی سریع نیاز دارند . ... ادامه مطلب

دکتر علی نقره کار - فوق تخصص درد

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465