تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
دکتر علی نقره کارجراحی بسته دیسک کمردرمان نوین آرتروز زانو
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / درمان درد به روش تزریقی / بلاک عصب سوپرا اسپایناتوس چیست؟

بلاک عصب سوپرا اسپایناتوس چیست؟

هرگونه ورم، التهاب، پارگی یا تغییرات استخوانی در اطراف تاندون‌ها در مفصل شانه، در زمانی که شخص تلاش می‌کند که بازو را به سمت بالا، عقب یا به طور مستقیم به سمت جلو بکشد، منجر به درد می‌شود. بلاک عصبی سوپرا اسکپولار یکی از انواع تزریقات است که جهت درمان درد مزمن شانه به کار می‌رود. عصب سوپرا اسکاپولار یکی از مهمترین عصب‌هایی است که از شانه حمایت می‌کند. این عصب از یک دسته از اعصاب در قسمت پیشین شانه بالا می‌آید که براکیال پلکسوس نامیده می‌شود. این عصب از مفصل، تاندون‌ها و بورسای شانه حمایت می‌کند.

آنچه در این مطلب میخوانید

عصب سوپرا اسکپولار (به معنی بالای کتفی) از شبکه عصبی بازویی کنار گردن منشأ می گیرد، به سمت پشت استخوان کتف می آید و به دو عضله سوپرا اسپایناتوس (Supraspinatus) و اینفرا اسپایناتوس (Infraspinatus) عصب دهی می کند. این دو عضله به ترتیب در بالا و پایین زائده استخوانی پشت استخوان کتف قرار دارند و سر آنها به سر استخوان بازو متصل می شود و مسئول چرخاندن بازو به سمت خارج و کمی به سمت بالا هستند.

عصب سوپرا اسکپولار علاوه بر عصب دهی این دو عضله، اکثر حس مفصل شانه را هم تأمین می کند. این عصب در زیر برجستگی خلفی استخوان کتف عبور می کند و پزشک با استفاده از این حالت آناتومیک می تواند محل تزریق را مشخص کند. بلاک عصبی با انسداد سیگنال‌های درد که به مغز ارسال می‌شود، درد را کاهش می‌دهد. بلاک عصبی سوپرا اسکاپولار یک تزریق با ماده بی‌حسی و استروئید در ناحیه دردناک است. جراحان از تصویربرداری اشعه ایکس فلوروسکوپ یا هدایت سونوگرافی استفاده می‌کنند تا محل دقیق قرار گرفتن سوزن را مشخص کنند.

علل نوروپاتی سوپرا اسکاپولار

نوروپاتی سوپرا اسکاپولار معمولاً در نتیجه آسیب کشش به عصب سوپراسکاپولار رخ می دهد. این عصب از قسمت فوقانی شبکه بازویی (تعداد زیادی از اعصاب که در انتهای گردن از ستون فقرات خارج می شوند) ایجاد می شود و از زیر ذوزنقه به سمت کتف حرکت می کند.

علائم گیر افتادن عصب سوپرا اسکاپولار

بلاک عصب سوپرا اسپایناتوس

کاربرد بلاک عصب سوپرا اسکپولار

بلوک عصب سوپرا اسکاپولار برای تسکین بسیاری از موارد حاد و مزمن درد شانه به کار می رود. هدف از انجام این بلوک، کاهش شدت درد و بهبود عملکرد شانه می باشد. در موارد حاد درد شانه مانند موارد زیر:

 1. پس از آسیب
 2. پس از جراحی
 3. آسان شدن بازتوانی فیزیکی (توانبخشی) ناشی از بورسیت ، تاندونیت یا آرتریت

بیشتر بدانید: درد کتف و شانه

موارد مزمن درد شانه مانند موارد زیر:

باقی ماندن درد با وجود انجام جراحی شانه با دلایلی همچون:

اقدامات پیش از بلاک عصبی سوپرا اسپایناتوس

 1. پیش از درمان بلاک عصبی شانه از مصرف تمام محصولات رقیق کننده خون (به جز آسپرین ) قبل از درمان خودداری کنید. هنگامی که تاریخ درمان تنظیم شد، به طور کتبی به شما اطلاع داده می‌شود که از مصرف این داروها خودداری کنید.
 2. در روز درمان می‌توانید دیگر داروهای خود را طبق روال معمول با یک لیوان آب مصرف کنید.
 3. اگر مبتلا به دیابت هستید و انسولین مصرف می‌کنید، همیشه در شروع لیست قرار خواهید گرفت. لطفاً انسولین خود را به همراه داشته باشید تا پس از درمان از آن استفاده کنید.
 4. پیش از درمان نباید غذا بخورید، مایعات بنوشید یا سیگار بکشید و آدامس بجوید.
 5. لازم است که شخصی با شما همراه باشد تا پس از درمان شما را به منزل برساند؛ زیرا تا ۲۴ ساعت پس از درمان قادر به رانندگی نخواهید بود.

درمان درد شانه با بلاک عصبی سوپرا اسپایناتوس

اغلب اعصابی که باعث ایجاد درد در یک عضو خاص یا ناحیه خاص بدن می‌شوند را می‌توان توسط تزریق داروهای خاص به آن ناحیه خاص از بدن بلاک نمود. به تزریق این مواد بلاک کننده عصبی، بلاک عصبی گفته می‌شود. اگر درد عصب به درمان‌های مقدماتی مانند تجویز داروهای آنتی نوروپاتیک جواب نداد، ممکن است استفاده از روش بلاک عصبی تجویز شود. این روش، یک روش تهاجمی نیست؛ اما طی آن مواد بی‌حسی موضعی و کورتون (استروئید) به عضلات ناحیه‌ای که عصب معیوب مربوطه از درون عضلات آن عبور می‌نماید، تزریق می‌شود.

بی حسی موضعی بلافاصله درد ناحیه مربوطه را کمرنگ می‌نماید و باعث کاهش سریع درد شانه بیمار می‌شود. پس از آن، کورتون نیز با سرعت خیلی کم وارد شده و اعصاب و التهاب ناحیه مربوطه را آرام می‌نماید. شانه تمیز و استریل می‌شود و سپس ناحیه تزریق بی‌حس خواهد شد.

پزشک از فلوروسکوپ ( نوع خاصی از دستگاه اشعه ایکس) جهت هدایت سوزن به موقعیت مناسب در عصب سوپرا اسکاپولار استفاده می‌کند. همچنین پزشک ماده رنگی کانتراست را تزریق می‌کند تا اطمینان حاصل کند که سوزن در محل مناسب قرار دارد. هنگامی که سوزن در نقطه دقیق قرار گرفت، سپس پزشک محلول ضددرد را تزریق می‌کند. درمان معمولاً بیش از ۱۵ دقیقه طول نمی‌کشد و می‌توانید پس از یک دوره کوتاه استراحت آنجا را ترک کنید. پس از یک هفته، کاهش قابل توجهی در درد شانه ۸۰ درصد از بیمار مشاهده می‌شود و شانه درد آن‌ها بهتر می‌شود.

اقدامات پس از بلاک عصبی سوپرا اسپایناتوس

 1. در ۲۴ ساعت اولیه پس از درمان، فعالیت آرام و استراحت توصیه می‌شود. سپس می‌توانید به فعالیت طبیعی خود بازگردید.
 2. بی‌حسی موضعی پس از ۱۲ -۱۸ ساعت برطرف می‌شود.
 3. به طور تقریبی ۴۸ ساعت طول می‌کشد تا استروئید اثرگذاری خود را شروع کند. در طول این مدت ممکن است درد یا احساس ناراحتی افزایش پیدا کند.
 4. اگر هرگونه احساس سنگینی در بازو احساس شود، باید مراقب باشید. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، حتماً تا زمانی که سنگینی بازو فروکش می‌کند، از بازو حمایت کنید. ممکن است لازم باشد که از اسلینگ یا آویز دست استفاده کنید تا سنگینی کاهش یابد.

ماندگاری بلاک عصب سوپرا اسکپولار

به‌طور کلی اکثر بلوک‌ های عصبی جراحی، دائمی است. گاهی نیز تنها تا چندین ماه باقی می‌‌ماند؛ چرا که عصب می‌تواند مجدد رشد و خود را ترمیم کند. زمانی که عصب خود را ترمیم کند، درد باز می‌ گردد.

اینستاگرام دکتر علی نقره کار

عوارض جانبی بلاک عصب سوپرا اسکپولار

خطرات و عوارض جانبی بلوک عصبی عبارتند از:

ناحیه‌ای که عصب آن مسدود شده است ممکن است تا 24 ساعت بی‌حس یا ضعیف بماند. در طول این مدت، احتمالاً نمی‌توانید تشخیص دهید که آیا درد دارید یا خیر. بنابراین باید مراقب باشید که چیزهای گرم یا خیلی سرد را روی ناحیه قرار ندهید یا آسیبی به این ناحیه نرسانید. اگر بی‌حسی یا ضعف بعد از 24 ساعت برطرف نشد، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

هزینه بلاک عصب سوپرا اسکپولار

هزینه بلاک عصبی تا حد زیادی به روش مورد استفاده، وسعت عمل، دستمزد پزشک، کلینیک و محل آن بستگی دارد.

چه دردهایی در کلینیک درد درمان می شوند؟


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :عبداللهی [ 1402-08-30 ]
سلام چند ماه گیش بر اثر یک اتفاق بازوی من ضرب دید و من پیگیر نشدم الان حدود یکماه هست ک در بازو نمیزاره بخوابم. چنان درد شدید میگیره ک دستم رو نمیتونم حرکت بدم و یا بالا ببرم دکتر رفتم برام تزریق انجام دادن ولی باز هم فایده نداشت، چکار باید بکنم آقای دکتر، لطفا منو راهنمایی کنید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
در کلینیک درد از چه روشهای درمانی استفاده میشود؟در کلینیک درد از چه روشهای درمانی استفاده میشود؟

کلینیک درد یک مرکز درمانی برای درمان انواع دردها، از جمله درد حاد، مزمن ماهیچه ای، مفصلی، استخوانی، سرطانی و... بنا شده است ... ادامه مطلب

راه درمان درد مفاصل چیست؟راه درمان درد مفاصل چیست؟

مفاصل اتصالات بین استخوان ها را تشکیل می دهند. هر گونه آسیب به مفاصل ناشی از بیماری یا تروماها می تواند در حرکت شما اختلال ایجاد کند و باعث درد زیادی شود ... ادامه مطلب

درمان درد ستون فقرات با جراحی های بسته دیسکدرمان درد ستون فقرات با جراحی های بسته دیسک

با توجه به عوارض فراوان و سنگین جراحی های باز دیسک کمر، امروزه در برخی از موارد امکان انجام روشهای جراحی بسته برای برداشتن فشار از روی دیسک فراهم آمده است ... ادامه مطلب

دکتر علی نقره کار - فوق تخصص درد

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465