تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
اختلال در سیستم مخابراتی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / درمان درد به روش تزریقی / ارتوکین تراپی بهتر است یا پی آر پی؟

ارتوکین تراپی بهتر است یا پی آر پی؟

درد تجربه ای است که تقریباً همه ی افراد، با توجه به میزان خفیف یا شدید آن را احساس کرده اند. یکی از این عارضه های شایعی که ممکن است طی اتفاقی یا بر اثر افزایش سن برای هر کسی ایجاد شود، آرتروز زانو یا همان ساییدگی مفصل زانو است که علاوه بر درد شدید محدودیت های حرکتی فراوانی را برای افراد به همراه دارد. در چنین شرایطی فوق تخصص درد با به کارگیری دانش و مهارت اقدام به انتخاب یکی از بهترین روش های درمانی زانو می کنند. روش های پی آر پی و ارتوکین تراپی تا کنون موفقیت درمانی بسیاری را رقم زده اند. پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی) ماده‌ ای است که از تغلیظ پلاسما ساخته شده است.

آنچه در این مطلب میخوانید

پی آر پی دارای پلاکت، پروتئین و سایر مواد بالاتری نسبت به پلاسمای خون معمولی است. پی آر پی دارای غلظت بالاتری از موادی است که بدن شما را به رشد بافت جدید ترغیب می‌کند و در بهبودی پس از آسیب‌های خاص یا سایر مشکلات کمک می کند. در روش ارتوکین تراپی، پروتئین‌های مفید استخراج شده از خون شما به مفاصل آسیب دیده تزریق می‌شوند. به کمک ارتوکین تراپی می‌توانید به روشی مؤثر با آرتروز که نوعی بیماری فرسایشی مفصل است، مقابله کنید. برای انجام ارتوکین تراپی لازم است که ابتدا کمی خون از بیمار گرفته شود، سپس پروتئین‌های محافظ موجود در آن تکثیر شود و در نهایت پروتئین‌ها به خود بیمار تزریق شود. ارتوکین تراپی درمانی کاملاً ایمن، مؤثر و اتولوگ است. منظور از اتولوگ بودن استفاده کردن از خون و پروتئین‌های خود بیمار است. در کل بیمارانی که به درد های مفصلی در کمر، زانو و دیگر بخش های بدن دچار هستند، ترجیح می دهند به جای استفاده ی هر روزه از مسکن های قوی، از روش های جایگزین مثل تزریقات مفصلی استفاده کنند. در این میان هر دوی این روش ها به جهت تسکین درد و علائم توصیه می شود و بیماران امکان استفاده از هر دو را دارند؛ اما تفاوتی که میان این دو وجود دارد این است که در روش پی آر پی بیشتر فعالیت آن متمرکز به بازسازی ناحیه آسیب دیده است؛ اما در روش ارتوکین تراپی با خاصیت ضد التهابی که دارد متمرکز بر روی کاهش التهابات موجود در ناحیه است.

کاربرد ارتوکین تراپی

ارتوکین تراپی در شرایط زیر برای بیمار توصیه می‌شود:

پی آر پی

مزایای ارتوکین تراپی

مزایای ارتوکین درمانی با اثربخشی سایر روش‌های درمانی محافظه کارانه مقایسه می‌شود:

آمادگی برای ارتوکین تراپی زانو

 1. 24 ساعت قبل از خون گیری
 2. یک صبحانه‌ی سبک بخورید.
 3. 2 تا 3 لیتر آب بخورید چراکه حدود 30 تا 60 میلی لیتر خون از شما گرفته شده و لازم است تا قبل از این کار آب کافی به بدن شما رسیده باشد.
 4. از مصرف الکل و غذاهای پرچرب خودداری کنید.

روند انجام ارتوکین تراپی

مراقبت بعد از تزریق ارتوکین

پس از تزریق توصیه می‌شود که به مدت 48 ساعت از فعالیت شدید خودداری کنید. از شنا کردن، فعالیت‌ های شدید، سونا و گرمای شدید نیز دوری کنید. پس از ارتوکین تراپی لازم است تا برای گرفتن نتیجه‌ ی مناسب در یک برنامه‌ ی توانبخشی شرکت کنید تا عارضه‌ های زمینه‌ ای و مشکلات مربوطه نیز در صورت وجود شناسایی شده و درمان شوند.

عوارض ارتوکین تراپی

ارتوکین تراپی روشی 100 درصد طبیعی و با اساس بیولوژیک است. درنتیجه عوارض جانبی این روش بسیار نادر خواهند بود. شایع‌ ترین عارضه‌ ی این روش واکنش‌ های عمومی بدن نسبت به تزریق هستند. این روش تداخل شناخته شده‌ای با روش‌های درمانی دیگر ندارد.

 1. درد و خشکی مزمن زانو
 2. عدم تأثیرگذاری تزریقات
 3. تورم و بی حسی در اطراف محل تزریق که تا 2 ساعت باقی خواهد ماند.
 4. برخی از افراد به مدت 24 ساعت پس از تزریق در زانوی خود احساس فشار می‌کنند. خطر عفونت و خونریزی موضعی نیز وجود خواهد داشت (همانند هر تزریق دیگری).
 5. بروز واکنش آلرژی بسیار نادر خواهد بود.

کاربرد پی آر پی

درمان پلاسمای غنی از پلاکت یا درمان درد با PRP یک روش جدید تزریقی است که از پلاکت‌ها و سلول‌های بدن برای کاهش انواع درد استفاده می‌کند. معمولاً برای درمان در شرایط زیر استفاده می شود:

مزایای تزریق پی آرپی

فرایند تزریق پی آر پی

برای تزریق پی آر پی ، خون از یکی از سیاهرگ‌های دست گرفته شده و در دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می‌شود. پلاکت از اجزای دیگر خون جدا می‌شود. پلاکت‌ها با خون اولیه ترکیب می‌شود تا اثر آن افزایش یابد و سپس در ناحیه آسیب‌دیده یا دردناک تزریق می‌شود. زمانی که پس از چند هفته، بهبودی حاصل شد، درد کاهش می‌یابد. خون با استفاده از تجهیزات پیشرفته تجزیه شده و پلاسمای آن برداشته شده و با پلاکت ترکیب می‌شود. خون فراوری‌شده در ناحیه آسیب‌دیده با کمک فلوروسکوپ یا هدایت اولتراسونیک تزریق می‌شود.

آمادگی قبل از تزریق پی آر پی

فرایندهایی که قبل از تزریق پی آر پی انجام می‌شوند عبارتند از:

مراقبت های بعد از پی آر پی کمر

پس از تزریق پی آر پی التهاب، درد و ورم موقتی ایجاد می‌شود. غالباً از بیمار خواسته می‌شود که چند روز استراحت کند و به مفصل تزریق شده فشار نیاورد. همچنین پزشک به بیمار توصیه می‌کند که پس از تزریق:

اینستاگرام دکتر علی نقره کار

عوارض تزریق پی آر پی

هزینه ارتوکین تراپی و پی آر پی

هزینه ارتوکین تراپی در تهران نیز متفاوت است؛ اما با این اوصاف درمان با این روش هزینه های را برای بیمار به همراه دارد فاکتور های مهم در این هزینه ها موارد زیر را شامل می شود:

تفاوت ارتوکین با پی آر پی

معمولاً ارتوکین با پی آر پی (پلاسمای غنی شده با پلاکت) اشتباه گرفته می شود؛ چرا که در هر دو شیوه سرم خون در موضع درد تزریق می شود. از جمله تفاوتهای این دو روش عبارتند از:

 1. در ارتوکین تراپی تمرکز فقط روی مشکلات مکانیکی در مفاصل نیست؛ بلکه در این روش التهاب که به عنوان یکی از عوامل آسیب بافتی می باشد، رفع می شود.
 2. در شیوه ارتوکین درمانی برای افزایش غلظت پروتئینهای ضد التهابی به جای پلاکتها، قبل از قرار دادن در سانتریفیوژ خون فرد در انکوباتور گرم میشود.
 3. در هر دو شیوه ارتوکین تراپی و پی آر پی خون بیمار گرفته میشود؛ اما در پی آر پی پروتئین التهابی خون گرفته می ‌شود. این در حالی است که در ارتوکین تراپی پروتئین ضد التهابی خون گرفته میشود در نتیجه از هر دو شیوه جهت درمان به صورت ترکیبی نمیتوان استفاده نمود.

پس از مطالعه مقاله فوق شما را به خواندن مقاله ای با عنوان بیماری های قابل درمان درکلینیک درد دعوت می کنیم .


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :فرحناز سیدی اکرامی [ 1402-03-17 ]
باسلام. روش درمان پی آر پی وآرتوکین تراپی از نظر هزینه وماندگاری اثر درمان ،کدامیک بهتر است آرتروز زانو. آرتروز مفصل لگن با تشکر

مهری یوسف زاده [ 1402-01-09 ]
باسلام تبریک سال نو آقای دکترپ ار پی پیش خودتتون انجام دادم خیلی عالی بوده دردم خیلی کم شده شما فوق العاده هستین کاشکی برای کانال دست هم ی روشی غیر از جراحی بود ممنون دکتر موفق باشید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سندروم خروجی قفسه سینه (TOS) چیست و چگونه درمان می شود؟سندروم خروجی قفسه سینه (TOS) چیست و چگونه درمان می شود؟

سندرم خروجی قفسه سینه به حالتی گفته می شود که در آن، اعصاب و عروق خونی خارج شده از قفسه سینه، تحت فشار قرار می گیرند. ... ادامه مطلب

آیا تنگی کانال نخاعی لامبار (پایین کمر) قابل درمان است؟آیا تنگی کانال نخاعی لامبار (پایین کمر) قابل درمان است؟

یکی از دلایل اصلی کمر درد، تنگی کانال نخاعی پایین کمر (لامبار) بوده که برای درمان آن از روشهای غیر جراحی و بعضاً جراحی می‌ توان استفاده کرد ... ادامه مطلب

فشردگی عصب گردن(رادیکولوپاتی گردن) چیست و چگونه درمان میشود؟فشردگی عصب گردن(رادیکولوپاتی گردن) چیست و چگونه درمان میشود؟

رادیکولوپاتی گردن به طور معمول تحت عنوان فشردگی عصب در گردن در نظر گرفته می شود. در این شرایط یک عصب در تونل ساخته شده از دو مهره مجاور در مسیر بازو تحریک یا فشرده می شود. ... ادامه مطلب

دکتر علی نقره کار - فوق تخصص درد

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465