تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول - تلفن : 88670088 - 021
جراحی بسته دیسک کمردرمان نوین آرتروز گردن و کمرجراحی بسته دیسک کمر
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب مربوط به درد زانو / زانو درد چگونه درمان می شود؟

زانو درد چگونه درمان می شود؟

درد های مفصلی در بخش های مختلف بدن ایجاد می شوند که شایع ترین آن ها درد های کمر، زانو و شانه است. زانو به عنوان بزرگترین مفصل بدن، تحت فشار وزن و حرکت زیاد، در معرض آسیبهای فراوانی قرار دارد که این آسیبها اغلب با دردی ناتوان کننده همراه می‌باشد. اگر به زانو درد یا یکی دیگر از دردهای مفصلی دچار شده اید، حتماً به دنبال راه حلی برای درمان آن یا حداقل کاهش درد ناشی از آن هستید.

روشهای مختلفی برای درمان دردهای مفصلی مانند مفصل زانو وجود دارد. شما باید در قدم اول با مشکلی که برایتان ایجاد شده است بیشتر آشنا شوید و علت آن را متوجه شوید. در قدم بعد می توانید با انجام و پیگیری ورزشهای مختلف به کاهش درد و درمان آن کمک کنید.

با توجه به شیوع بالای درد زانو و ناتوانی هایی که این درد در انجام کارهای روزمره و حرکات عادی پا ایجاد می‌کند؛ رفع آن می‌تواند بسیار ضروری و لازم باشد. دکتر علی نقره کار دارای فلوشیپ فوق تخصصی درد، می‌توانند با تجویز اقداماتی مفید در جهت بهبود و درمان درد زانو بدون جراحی گام بردارند. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های درج شده در انتهای صفحه تماس حاصل فرمایید.

اهمیت تشخیص علت درد زانو

قبل از اینکه در مورد درمان درد زانو صحبت کنیم، باید در مورد علت وقوع دردهای مفصلی و آسیبهای این بخش از بدن کمی اطلاعات به دست آوریم. هر چه شما در مورد آسیبی که دیده اید بیشتر اطلاعات داشته باشید، قطعاً روشهای درمانی بهتری هم برای آن انتخاب خواهید کرد و مهمتر از همه اینکه اقداماتی مثبت در جهت تسریع بهبود وضعیت تان انجام می دهید. در نتیجه می توان گفت تشخیص عامل اصلی ایجاد درد و آسیب دیدگی در مفصل زانو اولین و مهمترین قدم برای شروع درمان آن است.

شاید فکر کنید در نهایتاً پزشک باید بیماری و آسیب دیدگی شما را بررسی کند و طبق تجارب حرفه ای خود برای شما حرکات ورزشی، داروها و روشهای درمانی را تجویز نماید و اطلاعات خود شما در مورد بیماری اهمیت زیادی ندارد. حقیقت این است که شما فقط زمانی می توانید توصیه های پزشک را رعایت کنید و انگیزه کافی برای انجام تمام دستورات و مراقبت ها داشته باشید که دقیقاً بدانید چه می کنید و از اثرات و نتیجه تک تک کارهایتان با خبر باشید.

به علاوه مراقبت پس از درمان هم اهمیت زیادی دارد که باعث جلوگیری از تکرار و بازگشت آسیب دیدگی می شود. این مراقبتها جز با کسب اطلاعات و دانستن بایدها و نبایدها در مورد بیماری ممکن نیست.

درمان درد زانو

3 گام اصلی در درمان غیر جراحی درد زانو

1- تشخیص علت درد

همان طور که گفتیم قدم اول برای درمان زانو درد تشخیص عامل درد و نوع آسیب دیدگی است. مشکلات و بیماریهای زیادی هستند که ممکن است علائم مشابه هم داشته باشند. به همین دلیل کار بررسی و تشخیص دقیق مشکل و عامل آن به عهده پزشک متخصص است. با مشخص شدن عامل مشکل، مسیر کلی درمان هم مشخص می شود.

2- رفع التهاب

اقدام بعدی که پس از تشخیص علت آسیب دیدگی انجام می شود، تلاش برای رفع التهاب است. وقتی در عضلات یا مفاصل احساس درد می کنید، شک نداشته باشید که حتماً رد پای التهاب را هم می توانید در آن جا پیدا کنید. به طور کلی وقتی دردی که در مفصل و عضله احساس می شود مزمن یا شدید باشد، التهاب شدید وجود خواهد داشت. در صورتی که درد شدت کمتری داشته باشد یا مدت زمان کمتری بافت ها را درگیر کرده باشد، التهاب مشاهده شده هم کمتر خواهد بود.

یخ درمانی

برای کاهش التهاب، می توانید از روشی مثل یخ درمانی استفاده کنید. در یخ درمانی باید مقداری یخ را به مدت 10 تا 15 دقیقه بر روی زانو و بافت هایی که دچار التهاب شده اند بگذارید. این کار باید چند بار در روز تکرار شود.

داروهای ضد التهابی

روش دیگری که برای کاهش التهاب می توانید به کار بگیرید، استفاده از داروهای ضد التهاب است که اثرگذاری بیشتر و قابل توجه تری دارند و سریع تر التهاب را کاهش می دهند. تزریق مستقیم داروهای ضد التهاب مثل کورتیزون هم یک راه دیگر برای کاهش التهاب است. البته استفاده از انواع داروهای ضد التهاب باید تحت نظارت و با تجویز پزشک انجام شود.


زانو بند

استفاده از زانو بندهای طبی علاوه بر استفاده از یخ درمانی و مصرف دارو های ضد التهاب، می تواند گزینه مناسب دیگری برای کاهش تنش و فشار ایجاد شده در مفصل باشد. زانو بند های طبی از قرار گرفتن زانو در حالت ها و موقعیت های نامناسب جلوگیری می کنند. به علاوه اینکه از وارد شدن فشار بیش از حد به زانو هم جلوگیری می کنند و فشار را به بافت های اطراف توزیع می کنند. فشاری که زانو بند به صورت یک نواخت در مفصل و بافت های اطراف ایجاد می کند خود باعث کاهش التهاب و تورم می شود و ثبات مفصل را بیشتر می کند.

آدرس اینستاگرام دکتر نقره کار

3- درمان آسیبهای وارد شده به زانو

آخرین مرحله برای درمان درد مفصل و آسیب دیدگی زانو، رسیدگی به آسیب های وارد شده به بافتها است. رسیدگی از نظر فیزیکی و مکانیکی. در این مرحله سعی می شود مکانیک، حرکت، قدرت و توانایی حرکتی زانو و بافت ها به حالت اولیه خود باز گردد. این کار با انجام کشش های مختلف و تقویت عضلات انجام می شود. ورزشهای قدرتی و کششی لازم برای کمک به بهبود مفصل زانو در هر مورد متفاوت است.

این ورزشها بر اساس نوع آسیب دیدگی و آسیبی که به وجود آمده است، مشخص می شوند. در مورد انجام ورزشها باید دقت داشته باشید که حتماً تحت نظر پزشک برنامه ورزشی خود را طرح ریزی کنید. اگر ورزشهای مناسب برای آسیب دیدگی انجام دهید مطمئناً بهبود زیادی را مشاهده می کنید ولی اگر این برنامه ورزشی برای شما مناسب نباشد، نه تنها بهتر نمی شوید، بلکه دردتان بیشتر هم می شود.

برنامه ورزشی برای زانو درد

همان طور که گفتیم، دردهای مربوط به زانو، انواع مختلفی دارند که این دردها به علل مختلف به وجود می آیند و در واقع ریشه مشکل در هرکدام از آنها با دیگری ممکن است متفاوت باشد. برای هر نوع مشکل زانو، ورزشهای متفاوتی در نظر گرفته می شود. در نتیجه نوع برنامه ورزشی با توجه به نوع آسیب دیدگی تعیین می‌گردد.

به طور کلی باید گفت که در مورد هر نوع آسیب دیدگی، شما باید از ساده ترین نوع برنامه ورزشی، کار را شروع کنید و در ادامه مسیر، اگر لازم بود جزئیات و پیچیدگی های دیگر به آن بی افزایید. به این صورت در کوتاه ترین زمان شاهد بهبود زانو درد و شرایط زانوها خواهید بود.

دیسک کمر و درد طاقت فرسای ناشی از آن، یکی از مشکلات رایجی است که کار و زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار داده و حرکت را به شدت محدود می‌نماید. دکتر علی نقره کار دارای بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه، می‌تواند به کمک جراحی لیزری دیسک کمر، بدون عوارض عمل باز و دوران نقاهت طولانی، به درمان بیماری شما بپردازد.


آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول
تلفن : 88670088 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمان درد مفصل ساکروایلیاک (مفصل خاجی خاصره) با ورزشدرمان درد مفصل ساکروایلیاک (مفصل خاجی خاصره) با ورزش

مفصل ساکروایلیاک یا مفصل خاجی خاصره (مفصل خاجی تهیگاهی) در محل تلاقی استخوان دنبالچه و استخوان لگن واقع شده است.برای درمان درد این مفصل تمرینات و حرکات کششی می‌ تواند در بهبود بیماران موثر باشد که در ادامه به شرح آنها می پردازیم. ... ادامه مطلب

استفاده از کورتیزون برای کاهش التهاباستفاده از کورتیزون برای کاهش التهاب

کورتیزون نوعی استروئید است که با هورمون کورتیزول که بدن شما به طور طبیعی تولید می کند؛ ارتباط نزدیکی دارد. غدد فوق کلیوی شما کورتیزول تولید می کنند و هنگامی که بدن شما تحت استرس است آن را آزاد می کند. کورتیزول به بدن کمک می کند تا به طرق مختلف به استرس پاسخ دهد که یکی از آنها کاهش التهاب است. ... ادامه مطلب

سیاتیک چگونه تشخیص داده میشود؟سیاتیک چگونه تشخیص داده میشود؟

سیاتیک یا سیاتیکا (Sciatica ) به درد عصبی حاصل از تحریک عصب سیاتیک (sciatic) گفته می‌شود. عصب سیاتیک بزرگ‌ترین عصب در بدن انسان است. عصب سیاتیک از ریشه‌ های عصبی طناب نخاعی پایین کمر شروع می‌شود و به ناحیه ران رسیده و پایانه ‌های عصبی آن به پاها میرسد ... ادامه مطلب

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران . بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران . بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)
طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465